| Anonim1842 a întrebat:

Am o problema am facut o greseala in primul an de liceu si acum toti colegii ma cred prost.Si mi-a zic des.Ce sa fac ca sa nu ma mai creada un prost? Am dat-o in bara cu liceul.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Și ce dacă cred asta? Poate chiar ești, care e baiul? Nu trebuie să convingi pe nimeni, trebuie să te dezvolți pentru tine.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu ai dat-o in bara! In primul rand, "a greși e omenește", nimeni nu e perfect, așa ca nu te invinovati singur. In al doilea rand, copile! E doar liceul! Nu înseamnă ca trebuie sa te descurajezi de critica altora, din contra, trebuie sa te ambitionezi, si sa îți demnonstrezi tie însuți ca nu ești prost. Pana la o adică, de ce ți-ar pasa de ce spun alții?
Daca te ajuta cu ceva, pot sa îți dau un exemplu: Einstein cu toate ca noi acum il consideram geniu, in tinerețea lui era numit prost, deoarece excela doar la materii precum fizica si matematica, dar asta nu l-a descurajat in munca lui. Se poate spune ca a fost considerat și un fanatic, întrucât teoriile sale păreau abstracte la vremea aceea, nimeni nu le intelegea. Cu timpul noi am ajuns sa realizam importanta teoriei relativității, spre exemplu considerandu-l un geniu.
Concluzia e: să nu te intereseze părerea altora, pentru ca unii nu stiu decat sa critice si cu curaj, lasa-i sa te creadă prost (ei pierd), in caz contrar o sa ai abonați la temele tale. laughing
Mult succes!