| DarthRevan a întrebat:

Cum sa ma comport la scoala, sunt intr-un liceu mediu, cu multi/multe,,Smecheri/smechere" adica se dau mari, injura si se cred cei mai tari, ca ei sunt adolescenti si sunt maturi,Cand defpat nimeni nu e matur, pentru ca viata te maturizeaza experientele pe care tu le vezi ca om.Atunci nici un adolescent nu e matur la varsta asta, eventual uni responsabili.Dar problema mea este ca eu incerc sa ma integrez cu colegii desi ei profita de mine, incerc sa fiu de treaba dar iei ma i-au de prost.Si totusi daca sunt prea dur nu e bine.Ce pot face? Eu as zice sa incerc sa fiu eu, sa incerc sa mentin un balans.Voi ce ziceti?

13 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Eu zic sa fii asa cum esti acum si sa ii ignori pe toti colegii tai care te iau de prost(banuiesc ca nu sunt toti asa
,nu?); ei nu au cum sa iasa in evidenta altfel, de-aia se comporta asa. Parerea mea este ca nu merita nimeni sa te schimbi in rau, doar ca sa fii ca el.Te pup, pa, pa.

| FashionKitty a răspuns:

Intr-adevar cel mai bine e sa fi tu insuti. Nu merita sa te schimbi pentru cineva doar daca e o schimbare in bine. Adica asta e principiul meu cel putin. Mi se pare culmea ca desi sunt foarte diferita de restul totusi pot sa ma inteleg cu multe persoane si e naspa ca multi se plang ca au colegi naspa mai ales daca esti la liceu, adica eu am colegi faini laughing Dar revenind, nu prea ai ce asteptari sa ai de la ceilalti ca na, e logic ca sunt imaturi desi li se pare ca sunt wow. Si nu merita sa te imprietenesti cu ei decat gen daca crezi ca ii poti schimba pe ei in bine fara sa te lasi tu influentat. Deci in principiu imprieteneste-te doar cu cine merita si cine te accepta asa cum esti. Eu asta fac si ma simt mult mai bine asa. happy

| sappy a răspuns:

Este doar o aperenta a lor pentru a-si ascunde fricile! O persoana matura se comporta normal fara a-si creea alta personalitate! Cat despre profitori poti sa i tratezi asa cum merita, nu se merita sa fi de treaba cu cine nu merita!

| Vanqu1sh a răspuns:

Le dai in gura la 2-3, si dupa poti sa fii cum doresti fara sa te ia nimeni de prost. Functioneaza 100% (testat). Bafta!

| DarthRevan explică:

Desi anturajul asta m-a facut un baiat rau, inainte cinteam si nu injuram asa mult, acum fac prostii mai nou, ies prin paburi si na, ascult rap.

| Maria_Teodora_1999 a răspuns (pentru DarthRevan):

Ehh genul asta de muzica sau cititul nu tin de cat de bun sau "rau" esti. Daca faci asta doar sa fii pe placul celorlalti nu are rost. Fii cum vrei tu sa fii! Te pup.

| DarthRevan explică:

Ma rog, am citit multe chiestii, si teori spirituale, adica cum sa traiesti viata intr-un mod zen fara zgomote.Dar in societate e foarte greu sa fi asa linistit, pentru ca zgomot si te bat uni cand nu te astepti, si problema e ca sunt fetele care au gura mare, si baieti nu am treaba, recunoc ca la unele le pleceau de mine la inceputul liceului in clasa a9a acum comenteaza aiurea ca ce vreau si daca am penis mare.Adica ce fete nesimtite ca vorbesc asa, adica sunt fete nu le pot bate nici jignii ce sa fac?

| JaneTheKiller a răspuns:

Doar fii tu. si fii mai nepasatoare. Eventual ii ignori pe toti (am facut si eu asta.) faza e ca eu nu am nevoie de prietenia colegilor. nu ma ajuta cu nimic

| paul65moza19 a răspuns:

Tu esti tu, daca ai coloana vertebrala, trebuie sa FII TU INSUTI succes!

| Maria_Teodora_1999 a răspuns:

Doar fii tu. Nu ii lasa sa profite de tine doar pentru ca nu te integrezi, asta se rezolva. Sunt sigura ca sunt si cativa normali (sper). Tu nu fii ca ei. Ei fac asta pentru ca altceva nu pot. Fii cat poti de bun (la ore ma refer), prieteni iti vei gasi sigur!winking