| tudor1225 a întrebat:

Am o problema cu invatatul la romana..mai exact a poeziilor la romana. Sunt genul care invata logic, nu am cum sa tocesc. Iar chiar si daca invat bine si acasa o stiu cand trebuie sa raspund ma blochez instant si nu mai stiu nimic. Multumesc anticupat. (sunt in clasa a7a)

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu se poate învăța pe de rost un text fără să-l repeți ( citire sau expunere, cu glas tare sau în gînd).
În fapt, recitirea este ca și ascultarea de mai multe ori a unei melodii sau a versurilor sale. Dacă nu e grabă cu poezia, în sensul că ai nevoie de azi pe mîine, faci o pauză, după ce ai citit-o de cîteva ori ( de vreo 10 ori). De cîteva ore sau chiar de o zi. Vei vedea că multe din cuvintele textului se vor îngrămădi în aducere aminte. O ordine corectă sau poate nu. Dar după o recitire ( de măcar două ori), textul va începe să prindă contur în mintea ta. Mai ales că, fiind vorba de o poezie, aceasta are rime și te poți ghida și după acest lucru în aducere aminte a textului. Deci chestie de logică, așa cum spui tu că aceasta îți ghidează metodele de a învăța. Apoi, după un timp, va deveni chiar cel corect și necesar a-l ști pe de rost.
Așa învățam și eu poeziile sau textele rolurilor din piesele în care jucam.
Încearcă, nu ai ce pierde!
E doar o idee.Eu nu am pretenția că ceea ce-ți propun este infalibil și fără de greșeală.
Sănătate!

| MissADEEL a răspuns:

Uite cum învăț eu texte pe de rost, poate te ajută:
1. Citesc în minte (sau cu voce tare, de ce nu?) o propoziție.
2. Acopăr cu mâna scrisul și încerc să o repet. de 2-3 ori
3. Repede de tot, o scriu pe hârtie.
După, mă corectez, dacă e cazul.
În cele ce urmează, repet procedura cu alte propoziții, iar, în final, încerc să scriu tot textul din minte.