| MikoKim a întrebat:

E a doua oara cand va cer sfatul, desi nu credeam vreodata ca voi pune intrebari aici ..sa trec la subiect, de acum aproximativ doi ani am inceput sa imi pierd increderea in mine, dar de anul trecut a devenit mai grav ..am inceput sa ma urasc, sa plang in fiecare zi ca nu sunt asa cum imi doresc, ma simteam o incompetenta si ma izolam in casa.Am inceput sa ma apropii de un coleg si a devenit cel mai bun prieten al meu,a fost alaturi de mine si m-a ajutat mult,am iesit o perioada din starea aceea,dar acum cateva luni dupa ce am terminat clasa a noua m-am izolat din nou,nu imi place aglomeratia si desi am prieteni prefer sa stau in casa si sa ii mint ca nu sunt in oras doar ca sa nu ies. Cred unul din motivele starii mele de spirit e faptul ca nu sunt multumita de aspectul meu fizic,multi imi spun ca nu sunt nici urata si nici grasa,dar sunt obsedata de greutatea mea sunt constienta ca nu sunt grasa,dar vreau sa am un abdomen plat si nu prea imi iese,inainte puteam sa ma abtin din a manca mult sau a manca dulciuri,dar acum imi vine sa mananc chiar daca nu imi e foame ci doar am pofta de ceva,am ajuns chiar sa imi bag degetul in gat pentru a vomita. Al doilea motiv cred ca e frica,sunt speriata din cauza viitorului,imi e frica ca nu voi reusi in viata si nici nu stiu ce meserie sa fac si in aceelasi timp regret ca a trecut timpul,adica imi doresc sa vorbesc din nou cu vechii prieteni,imi e dor de persoanele din trecut cred ca m-am izolat de teama de a-mi face prieteni noi pentru ca stiu ca pana la urma vor pleca, i-am spus si mamei mele ceea ce simt si ca vreau sa merg la un psiholog, dar ea crede ca nu e nimic serios si ca imi va trece fara ajutor ...Am scris un ditamai romanul. Intrebarea e o sa reusesc sa trec peste asta,cum sa procedez m-am saturat sa fiu trista si singura, voi ati trecut prin asa ceva in adolescenta? Multumesc anticipat!(scuzati-ma daca am greseli, dar am scris de pe telefon)

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Eu unul nu am trecut prin asa ceva... sunt un baiat oarecum timid, nu prea sociabil cu lumea dar care iese mult in evidenta prin rezultatele sale. (Adica sunt preferatul tuturor profesorilor si rivalul tuturoro colegilor) Norocul meu a fost ca 2 colegi mi-au fost alaturi intotdeauna intrucat au realizat ce influenta pozitiva am asupra lor. Eu mergeam si ei ma urmau, de aceea nu am ajuns asa ca tine. Am avut noroc, acum acestia 2 sunt cei mai buni prieteni ai mei, vorbim orice, facem aproape orice. Ne intelegem de minune.

1.In primul rand...lasa-l naibii de abdomen. Nu te infometa si nu plange pentru asa ceva, crede-ma, esti frumoasa asa cum esti, daca nu esti atunci macar okay tot esti...Mie ca baiat nu imi plac fetele care stiu ca se infometeaza foarte mult pentru asa ceva. Mi se pare o prostie. Da, du-te la sala, fa un sport dar nu te infometa. Mi se pare ingrozitor.Pentru asa ceva m-am certat mult cu vara-mea mai mica cu 3 ani decat mine. Si ea zicea la fel, ca nu mananaca absolut nimic pentru ca na, e fata si trebuie sa isi pastreze aspectul si dupa tot ea dupa 3 ore zicea ca ii este rau.Repet,esti okay asa cum esti, sunt sigur de asta. De ce zic asta?
Din motivele mele.Am cunoscut destule persoane ca tine ca sa pot sa fac o oarecare generalizare a situatiei.
Nu mai fa prostii de genul! Pe bune, apuca-te de un sport, ceva, apuca-te de un program de forta *fa exercitii fizice in casa* sau fa alergari regulate pe undeva sa sa nu te ingrasi dar in niciun caz sa nu mai faci asa ceva. Te rog pentru binele tau. 1 la mana este scarbos, 2 la mana nimanui nu ii plac fetele care plang pentru ca se cred grase in timp ce ele arata mai mult decat okay. Daca ai vreo pofta atunci mananca dar nu manca dulciuri seara. Fa exercitii fizice dupa ce mananci cate ceva daca tu chiar vrei sa nu te ingrasi nici macar un pic dar pentru binele tau, MANANCA CEVA!
Decat sa vomiti atunci mai bine nu mananci deloc. E cam tot una.Eu asa vad lucrurile.

2.Eu am inceput sa cred ca esti doar negativista la orice aspect care tine de tine. Esti cu mult mai buna decat crezi tu, te consideri cea mai slaba persoana din lume si crezi ca o sa esuezi orice ai face. Te inseli! Incearca sa capeti o oarecare incredere de sine, incearca sa te impui mai mult in ceea ce faci.
Totul este doar in capul tau.

Stii care e problema ta? Nu poti sa privesti decat in trecut si sa te gandesti la viitor. Nu ti-ai dat seama inca faptul ca trecutul nu mai poate fi schimbat iar ceea ce a ramas este doar prezentul?
Trage tare ca sa capeti o oarecare incredere in tine! Repet,nu te mai infometa, apuca-te de un sport daca vrei sa nu te ingrasi si niciodata, dar NICIODATA sa nu-ti mai minti prietenii.
Data viitoare cand te cheama in oras sa te duci garantat caci altminteri o sa ramai singura. Este bine sa ai prieteni, chiar daca nu foarte multi. O sa vezi.
Esti foarte negativista, nu ai nevoie decat sa petreci timpul cu niste persoane care te apreciaza si sa incerci din rasputeri sa devii ceea ce visezi.
Daca iti dai silinta si daca ai persoane care te apreciaza pe langa tine (acei prieteni) si daca inveti sa nu mai plangi pentru ceva ce este patetic precum marimea abdomenului tau...atunci cred ca o sa treci cu bine peste orice obstacol.
Mergi cu acei prieteni, nu neglija studiile si las-o mai moale cu infometarea si lucrurile de genul.
O sa fie okay.
Bafta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| dariam13 a răspuns:

Se pare ca TPU nu ma lasa sa iti trimit mesaj privatlaughing nu cred ca e ok sa incerc sa te ajut aici, voiam sa iau legatura cu tine pe whatsapp sau ceva. daca ai vreo idee cum putem face asta fara a ne publica pe aici numerele de telefon sau alte date personale, sa imi spui. aici iti pot spune doar un singur lucru, totul pleaca de la tine. TOTUL. pot sa iti spuna 200 de persoane ca esti ok, daca in capul tau tu nu te vezi asa, e de prisos