| Luiza_Xenia_1996 a întrebat:

Va rog, am nevoie de ajutor!

Acum de cateva zile am facut 18 ani. (Va spun povestea mea pe scurt): nu ma mai inteleg cu parintii, ii ascult si tot nu sunt multumiti, nu am voie sa ies din casa, nu am voie sa am prieten, si sunt mereu comparata cu sora mea mai mare, despre care ei nu stiu nimic, si ea e pisicuta aia cuminte (desi in realitate nu este deloc asa). m-am saturat de toate prostiile astea si de diferentele care le fac ei.
nu am avut o copilarie tocmai fericita, ca eram mereu comparata, si din cauza asta vreau sa-i las aici sa plec din tara( mai exact in Germania), la neamuri, prieteni, nu conteaza, numai sa nu mai stie nimic de mine sa ramana cu sora mea (Miss Perfectiune)

Vreau acum sa stiu : cum as putea sa imi reinnoiesc eu buletinul sa plec din tara? maica-mea nu vrea sa vina cu mine.(Stie ca o sa plec cu niste cunostinte care in prezent sunt in Romania ).

As putea sa pun adresa bunicilor sau oricare alta adresa(am prieteni care ma ajuta) numai sa imi fac eu singura buletinul, fara ajutorul lor?
Daca imi fac pasaport as putea sa plec?

Va rog, da-ti un raspuns cat mai urgent ca vreau sa plec cat mai repede, nu mai vreau sa stau sa imi mananc nervii, sanatatea pentru nimic, pot sa ma descurc si singura, chiar daca sunt constienta ca pentru inceput imi va fi putin greu, dar ma obisnuiesc, am mai trecut prin probleme.

19 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să-ți faci pașaport, ai nevoie de un act de identitate valabil (CI).
Pentru CI nu e musai să mergi cu părinții de mână; îl poți face pe orice adresă, dacă persoana care e proprietarul locuinței pe care o declari ca reședință e de acord și te însoțește la evidența populației. Și mai ai nevoie de certificatul de naștere (original și copie).
Ascultă Smiley („mi-am pierdut buletinul")!
winking

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru mihai69):

Sunt vreo cateva persoane care ma ajuta cu asta, sunt de acord la orice ora sa imi fac c.i pe adresa lor.
Mult noroc!

| K0sti a răspuns (pentru Luiza_Xenia_1996):

Sigur, la produs, de abia asteapta! Baga-ti mintile in cap fatuca! Nu tot ce zboara se mananca!

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru K0sti):

Am neamuri, nu la produs.

| Tinna666 a răspuns:

Buletinul il poti face pe orice adresa dar proprietarul trebuie sa te insoteasca si am impresia ca trebuie si copue dupa actul de proprietate.
Nu ai nevoie de pasaport daca iti faci buletinul
Ai grija de tine si mult succes!

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru Tinna666):

Iti multumesc pentru informare!
Numai bine si multa sanatate iti doresc! :*

| Tinna666 a răspuns:

Stiu exact cum te simti.si eu traiesc in umbra surorii perfecte si tatal meu(am ramas cu el dupa ce ai mei au divortat, si de mama nu mai stiu nimic de 7 ani) face diferente asa, pe fata.
Mie a fost in stare sa imi zica ca nu sunt copilul lui si ca atunci cand o sa aiba bani o sa faca test de paternitate pentru simplul fapt ca mi-am luat o pereche de pantofi cu toc.
Ideea e ca daca nu te simti bine, e mai bine sa pleci.sunt atatia care au plecat si eu reusit in viata, cu atat mai bine daca ai persoane dragi care te sustin si iti sunt alaturi.
Eu de la 14 ani imi castig banii singura si nu i-am cerut la tata un leu, ba chiar imi este el dator cu bani straight face

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru Tinna666):

Imi pare sincer rau ca aud asta..Doamne, chiar azi i-am spus mamei mele de ce m-a mai facut? sau de ce nu m-a lasat la spital si am fost surprinsa de raspunsul ei "dar chiar nu stiu" sad Pe zi ce trece parca certurile sunt tot mai des intalnite in relatia mama-fiica (tatal meu este plecat in Germania, nu am mai vorbit cu el, in februarie urmeaza sa vina acasa). O sa-mi mai pastrez locusorul acesta pana vine el acasa, si o sa vorbesc si cu el, daca nu ma intelege si nu pot sa am cu el o relatie tata-fiica, cum ii maica-mea cu sora mea (Miss Perfectiune). atunci sigur nu o sa mai am ce cauta aici, ca nu ii locul potrivit pentru mine.
Iti doresc sa ai si tu o viata linistita, ca stiu perfect cum te simti!

| Liviu a răspuns (pentru Tinna666):

14 ani? castig viitoru singura? produs sau ce? la 14 ani scuza-ma ca iti zic, abia ai avut parte de prima menarha, ce stii tu sa faci?

| Tinna666 a răspuns (pentru Liviu):

Stii,daca o fata isi castiga singura banii nu inseamna ca se prostitueazawinking
La 14 ani ma descurcam cu alocatia pe care o primeam lunar si pensia alimentara de 80 lei.pentru un copil erau suficienti. dupa ce am mai crescut mi-am castigat banii din pensat iar acum castig chiar foarte bine din cosmetica:pensat,vopsit,machiat,epilatwinking
Invata sa nu mai judeci o carte dupa coperta si inainte sa iti dai cu parerea aiurea intreaba, pentru ca judeci oameni pe care nu ii cunosti si care poate au stat si au invatat nopti intregi sa prinda o bursa de merit la scoala, sa intre la o facultate buna, la fara taxa!
In fine, nu am de ce sa iti dau tie explicatii pentru modul in care imi castig eu banii, e strict problema mea!

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru Liviu):

E mai bine daca ai da un sfat, nu sa judeci. Decat sa vorbesti aiurea tine doar pentru tine. Multumesc! Sa ai o zi buna! happy

| Saveluc a răspuns:

Asemenea parinti ii urasc la maxim (desi nu am parinti) nu trebuie ne aparat sa pleci din tara. 1. Tu inca esti la scoala? Anunta invatamantul cum esti maltratata, ai terminat scoala si esti la vreun loc de munca? Cautati de chirie in cat sa iti permiti. Nu zic sa rupi legatura cu ei. Dar le spui atat. Bine dragii mei parinti. Daca tot sunt oaia voastra neagra si nu aveti loc de mine, atunci va las ca e mult mai bine.

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru Saveluc):

Imi pare rau ca aud asta.
inca sunt la scoala, clasa 11 a. mi-ar parea rau sa plec de acum, dar nu mai suport sa mi se reproseze la fiecare pas ca sora-ta face asa sau zice asa, pana si sora mea ii intoarce impotriva mea( daca are facultate asta nu inseamna ca pe mine trebuie sa ma de-a la oparte).
Tot ce fac eu trebuie sa tin ascuns, si ma feresc de toata lumea sa nu fiu parata. ( nu m-a batut niciodata)
Doar m-am saturat de ei, am prieten de aproximativ 2 ani si nu pot vorbi, nu pot sa ies cu el, ca ei sunt prea ocupati sa imi scoata ochii cu sora-mea.

Desi prietenul meu in ultimii 2 ani m-a ajutat foarte mult psihic si financiar.

Plec nu le spun nimic, ii sun cand ma dau jos din avion unde sunt si motivul pentru care am plecat sa-mi fac o noua viata.
Iti multumesc pentru sfat, o sa tin cont de ce mi-ai spus!

| Saveluc a răspuns:

Iti voi spune ceva. Dar mai inainte de toate voi intreba ceva, care este prima nascuta, tu sau ea? Acum iti spun ceea ce aveam de spus. In general multa atentie sa da primului copil nascut. A doua este intamplatir nascut/a. Asa e firea omului. La al foilea copil nu prea se mai da asa atentie maxima. In general 90% din parinti asa fac.

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru Saveluc):

Ea este sora cea mare. Cunosc familii care nu au probleme cu asta, doar ei. sad

| InnocentSins a răspuns:

Îți poți face buletinul dacă cineva se oferă să te înregistreze ca locuind în casa lor, da poți folosi și pașaportul în locul buletinului în Europa. Încearcă să fii atentă dacă pleci, nu sunt în măsură să âți dau sfaturi, tu știi mai bine, dar te rog ...fii atentă. Mult noroc în viață.

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru InnocentSins):

O sa tin cont de sfaturi, mereu am tinut cont!
Merg si imi fac buletinul de urgenta si o sa plec, m-am saturat sa plang ziua cand ma uit pe geam ca stiu ca pot sa am mai multa libertate si zambetul de pe fata mea este unul fals.
M-am saturat sa merg doar la scoala si acasa incuiata...
Cred ca este mai bine asa, vreau libertate. Uneori simt ca imi pierd mintiile.
O sa am o persoana langa mine care m-a sprijinit si ajutat in ultima perioada si care isi face griji pentru mine, nu ca parintii mei care ma judeca mereu. sad
Mult noroc si tie, sa ai o viata linistita fara griji! :*

| TZu_Gaby_1911 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa pleci de langa parintii tai. Trebuie sa ai putina rabdare siisi vor da ei seama cat de mult au gresit si te vor lasa sa faci ce iti propui.

| Luiza_Xenia_1996 explică (pentru TZu_Gaby_1911):

Astept de cativa ani buni (4 aprox) sa am si eu o relate ca alte persoane de varsta mea, vreau si eu sa ies cu colegii sa ma distrez, sa ma plimb, eu nu am voie ca sunt inchisa in casa... si daca cer voie sa ies nu ma lasa.
Astept de atata timp sa fie bine, dar daca tot am implinit 18 ani de ce sa mai stau sa plang aici intre 4 pereti cand pot sa merg la lucru si sa imi fac un ban, si mai mult ca sigur cunostinte noi si distractii...
nu mai rezist sa fiu tinuta de proasta. sad