| GreenB0y a întrebat:

Am o problema partial grava.Am 15 ani si fumez de 9 luni, am un anturaj cu prieteni fumatori, toti. Tatal meu a fumat 15 ani dar a renuntat, iar mama mea este nefumatoare.Mama mea stie, a zis ca nu-i convine dar ma lasa sa fumez. Tata este anti-fumat cu totul, m-a prins de 4 ori pana acum, inclusiv astazi.Nu m-a certat dar defiecare data mi-a spus sa renunt la fumat,ca altfel nu o sa ma mai lase sa ies din casa,el ma sustine sa ma las,nu ma cearta...Ce as putea sa fac sa nu ma mai miroasa, tinand cand ca stie deja ca daca merg imediat la baie sau in camera am fumat. laughing Renuntarea la fumat sa fie ultima optiune, sfaturi ceva?

5 răspunsuri:
| Izomer a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te lasi de ele, da-le dracu. Lasa-te de azi, nu de maine

| neutrino a răspuns:

Mirosul si urmele lasate de tutun nu le poti ascunde in totalitate. Tatal tau se poate face ca nu le observa, dar totul pana intr-o zi.

| frostxtq a răspuns:

Tigarile miros ingrozitor, se impregneaza in haine, pe maini, in par... peste tot. Nu ai cum sa le ascunzi, ai tai o sa te simta, mai ales ca nu fumeaza.
Si totusi, de ce nu vrei a renunti si accepti acest lucru ca ultima optiune? Doar pentru ca ai un anturaj naspa si vrei sa fii si tu 'cool'?

| CastoreleDinIad a răspuns:

Deci, si eu sunt in aceeasi situatie ca a ta, sunt cateva lucruri simple pe care trebuie sa le faci pentru a scapa de aceasta problema.

1. Inainte de a pleca de acasa da-te cu mult parfum in spacial pe maini.

2. Incearca sa fumezi ultima tigara cu 2h inainte de a intra in casa.

3. Feresti de fumatul in scari de bloc sau in spatii inchise.

4. Can' ajumgi acasa te duci frumos in bucatarie bei un pahar cu apa iti intrebi parintii ce mai fac dar trebuie sa pastrezi o distanta considerabila pentru a nu iti simti mirosul.

Cam atat... sper ca ti-am fost de folos.

| DarinaFaraPunct a răspuns:

Ultima optiune? OK....decii ai putea incerca sa fumezi in spatii deschise, sa te dai cu parfum cand iesi din casa si de fiecare data dupa ce o faci, sa bei o sticla de ceva(coca cola sau sprite sau orice-altceva)sau sa iei ceva mentolat, de exemplu niste dropsuri sau bomboane cu menta, orice mentolat.Cam atat stiu eu.Sau ai putea manca dupa ce fumezi ceva cu un miros puternic, chipsuri iuti de exemplu.Cam atat stiu, succes mult!