| RalucaMariia a întrebat:

Am 15 ani si fumez de cateva luni din cauza anturajului, anturaj pe care l-am parasit dar eu tot nu pot sa renunt la ele. Am incercat si mai mult de o saptamana nu am rezistat. Tatal meu fumeaza de la 13 ani, mama a fumat de la 20 de ani pana la 40 iar fratele meu fumeaza de la 16 ani. Mama a aflat ca fumez si normal ca m-a certat dar nu i-a spus tatalui meu. Nu inteleg de ce reactioneaza asa avand in vedere ca si ea a fumat de a rupt. Cum pot sa o conving sa ma lase sa fumez? Tata mi-a spus simplu: "Daca vrei sa te apuci, apuca-te dar sa nu imi ceri bani in plus in afara de cei de buzunar". Va rog, fara texte gen :"Ai 15 ani, lasa fumatul, nu e bine pentru sanatate" si alte chestii.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ai observat ca anturajul poate avea o influenta rea. E bine ca nu mai ai astfel de prieteni. Prieteniile rele strica obiceiurile bune.Cu siguranta nu ii vei convinge pe parinti, pentru ca ei stiu ce efecte secundare au tigarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie s-o convingi, o sa se obisnuiasca cu ideea.

| Teffan a răspuns:

Nu o convingi, pur si simplu se va obisnui repede daca si ea e fumatoare si mai ales, s-a apucat si de pe la varsta ta.
Vei ajunge in nu mult timp, sa fumezi impreuna cu ea.

Daca nu vrei sa te roada constiinta, cumpara-ti tigari din alocatie.

| SkandallKamataru a răspuns:

Cati bani pierzi dandu-i pe tigari, si ce puteai face cu acei bani intr-un singur an?
E ca si cum ai platii pe cineva sa te bata, cheltuii banii ca sa-ti faci rau... Bravo!

| Xdreaper21 a răspuns:

Eu am 19 ani si fumez de la 16 eu vreau sa ma las dar in familia mea fumeaza tata mama si fumeaza si prietenii
O stiu ca e rau dar nu ma pot lasa orice as face nu reusesc
Inainte fumam o tigara pe saptamana acum fumez 2 pachete pe zi
Bun acjm sa analizam putin un viitor
O sa ai un iubit te vei casatorii copii bla bla cand aflii ca copilul tau sau unu dintre ei o sa se casatoreasca la anul sau o sa aiba un copil te trezesti cu cancer pulmonar in ultima faza
Ce faci nu poti face nimic
Si gandeste-te probabil sotul tau va muri inaintea ta caci barbatii de obicei mor primii
Atunci ce o sa faci cine o sa aiba grija de tine? Fata ta insarcinata sau baiatu/fata ta care face planurile de nunta 24/24
Acum ca am facut analiza la viitorul tau sa facem una mica si la de ce maicata a fumat
Inainte erau doar carpati de fumat cele mai bune sau singurele tigari din tara pe care nu scria ca dauneaza si cate iti poate face singura tigara deci inainte iti placeau nu stiai ca is rele fumai ca prostu
Acum sa sper ca te-am lamurit de ce nu vrea maicata sa fumezi si ce ti se poate intampla iti zic si o metoda prin care poti foarte usor daca nu fumeaza mai nimeni prin casa
Arunci tigarile sau le dai lu fractu ca ai zis ca el fumeaza
Iti iei un calmant de tuse ca vei avea o tuse vei trezi toata casa si incerci daca iti iese mai car un an e super ca in timpul asta se va duce si tusea si na nu vei simti neaparat nevoiea de a mai fuma
Daca totusi nu ma vei asculta vei ajunge sa nu iti poti cumpara tigari si tot la sfatu meu vei ajunge caci tigarile se tot scumpesc iar banii tai de buzunar nu cred

| Madesz a răspuns:

Bagi vrăjeala gen " hai mami ( sau tati), doar una pe zi ", alea alea, vezi tu.

| Notmyaccount a răspuns:

Orice parinte vrea tot ce e mai bun pentru copilul sau, si incearca sa elimine orice risc, care i-ar putea face chiar si cel mai mic rau. Este si ea fumatoarea. Da. Stii de ce? Pentru ca inainte ptea putini stiau faptul ca tutunul si restul substantelor pe care le contine o tigara sunt nocive pentru organism. Dar astazi, cand avem telefoane de ultima generatie, laptopuri si PC-uri, ar fi de bun simt ca inainte sa te apuci de fumat, sau cel putin macar dupa sa te informezi ce inseamna de fapt o tigara. Tatal tau vine cu alta argumentare foarte buna. Un pachet de tigari e scump, deci el nu are de gand sa-ti dea bani, sa fumezi. Daca vrei sa fumezi, fumeaza pe banii tai. Presupun ca deocamdata fumezi un numar decent de tigari, dar sa vezi cand vei fuma pachetul pe zi, ce te va costa.
Daca totusi vrei sa te lasi, nu mai fuma. Pur si simplu, fara alte metode moderne. Dar daca nu vei reusi cumpara-ti pastile dinalea cu nicotina. Macar acele pastile nu au si alte substante toxice.
Good luck.

| mimi a răspuns:

E urat sa fii fata si sa fumezi. Mereu vei mirosi a fum. Vei muri inainte de timp, caci fumatul duce la boli grave. Daca nu vei avea tigari pe o perioada de timp vei deveni stresata si instabila psihic. Vei imbatrani repede. La 40 de ani vei arata ca o femeie de 55. Fumatul poate duce la infertilitate.
Acum, imagineaza-ti ca copiii tai fumeaza. Ce ai face? I-ai lasa sa mearga pe cale spre o moarte prematura sau i-ai interzice?
Eu, daca as fi baiat, nu as vrea sa am o iubita fumatoare.

| Roxy_Racheta_1997 a răspuns:

Ba da, fix de texte din astea iti dau ...ai 15 ani, totusi. Fumatul asta te distruge, o sa ajungi sa-ti miroasa hainele si sa arati batrana. Tu stii cate probleme vei avea la plamani? NU, nu stii. Poate acum nu o sa se intample nimic, poate peste 5, 10, 15 poate chiar 20 de ani o sa te imblonavesti. Adica pentru ce? Ca sa urmezi tiparul familiei tale?

| IuliaMB8 a răspuns:

Eu fumez de la 14 ani, si cand m-a prins mama a fost mai mult surprinsa, nu suparata, pentru ca nici ea nici tata nu fumeaza! Ba mai mult, nu au tras niciun fum in viata lor! Prima data am pacalit-o ca am tras doar un fum, a doua oara i-am spus singura ca am fumat, dar nu direct, doar i-am zis:Cand am fost plecata in tabara aceea(nu mai stiu ce tabara era) am fumat un pachet impreuna cu cativa prieteni! Ceea ce nu era adevarat, fumasem doua pachete singura! A fost mai mult dezamagita! Dupa mi-a zis ca daca vreau sa fumez sa nu ii cer bani si mi-a zis ca ii va spune tatalui meu, care chiar nu era de acord! I-am zis ca nu mai fumez, dar eu fumam 5 tigari pe zi! Dupa cam un an m-am dus si i-am zis ca eu fumez iar mama mi-a zis ca nu este de acord! Dupa ma tot vedea cu tigara in mana! Mereu! Chiar si de fata cu ea(si nu erau cumparate din banii ei, erau din salariu) si s-a obisnuit cu ideea! Oricum cand m-am hotarat sa ii zic eram deja majora! Si na...e altceva! Eu iti zic, incearca sa o faci pe mama ta sa inteleaga ca tu nu te lasi daca ea vrea, si ca tu te vei lasa numai daca vei vrea tu asta! Explica-le la amandoi! Si tatalui tau! Poate daca la inceput o sa te certe, dupa o sa le treaca si vor face misto de tine! Oricum eu iti urez succes!