| Anastasyia a întrebat:

Am o problema personala in legatura cu fratele meu. Va anunt de acum ca nu sunt geloasa pentru tot ce are el, dimpotriva ii doresc numai bine.
Eu, imi fac grij de faptul ca stau si invat si chiar imi dau silinta sa intru la un liceu pe profil de stiinte ale naturii ca apoi sa ma pot duce la o facultate de medicina si sa ajung doctor. Faza cu el este ca nu are bacul luat, a fost la constructii si castiga multi bani fiindca munceste in Germania. Si eu as putea dupa facultate sa plec in Anglia, numai ca imi fac griji sa eu nu o sa ajung nimic in viata, nimic prin faptul ca o sa ajung fara destui bani pentru a putea sa-mi cumpar ce doresc si pentru a-mi cladi un viitor stralucit. In mare parte, imi fac griji ca, oricat de greu imi dau silinta in scoala, eu tot nu o sa ajung ceva.
Va rog ajutor crying

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MPersephone a răspuns:

E absolut normal sa ai grijile astea. Tu te indrepti spre o viata matura care nu stii cum se va desfasura. Dar daca esti perseverenta, oricum vei reusi. E normal sa ai nevoia de afirmare si de autorealizare si e normal sa te uiti la succesele altora. Faptul ca fratele tau se descurca trebuie sa il vezi ca o incurajare ca si tu poti. Straduie-te mai departe si vei vedea ca pas cu pas, vei obtine ceea ce doresti.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă stai să îți faci griji în loc să faci ceva nu rezolvi nimic.
Fiecare cu norocul lui.

| AndaAlexandra a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa gândești așa. Dacă muncești pentru ceea ce îți dorești vei ajunge "ceva" și vei ajunge sa ai.
Muncește azi, pentru a avea mâine. Dacă începi de acum, vei avea în viitor. Sunt sigură că și fratele tău muncește mult pentru a avea banii aia.
Concentreaza-te pe ceea ce ai TU de făcut, nu pe ceea ce fac alții.