| 002987Uefa a întrebat:

am si eu o intrebare daca se poate: ma pasioneaza filmele fantasy ( gen: Lord Of The Rings, si cu nerabdare astept The Hobbit ) si jocurile video de la BLIZZARD si mai ales UBISOFT / sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica, invat decent iar bacu vreau sa-l iau cu peste 8, 00 dar problema mea este ca: nu stiu ce am sa fac in viitor / sunt foarte rasucit sa zic asa ori Informatician ( Software Enginner / bineinteles cu un master) sau ceva in televiziune sa pot ajunge sa lucrez la companiile de filme din dar nu stiu ca ce..deci nu stiu ce facultate sa pot urma sa scap de Romania asta de kakat..si sa fac ceea ce imi place..deci chiar nu stiu..am inteles ca: Inginer de Software este foarte greu: si locurile de munca nu sunt in gaming / films / animation ci doar in alte firme de banca si etc care nu imi plac deloc.ce pot face sa lucrez in aceste 2. pot chiar sa zic si 3 ( desene animate) asta imi doresc simt ca asta ma atrage foarte mult...* si de foarte mult timp..atept niste sugestii de la oameni cu experienta dau funda cu mare placere

1 răspuns:
| Parizzianu a răspuns:

Poti incerca sa faci doua facultati in acelasi timp! Eu unul asa am facut dar pana la urma mi-am dat seama ca una din ele nu ma mai satisfacea din punct de vedere profesional si am renuntat. Eu ti-as sugera sa faci informatica si regie film te-ar ajuta si in gaming pentru a crea jocuri de strategie dar si sa creezi un fir narativ unui joc de actiune dar si ca programator de film deci se imbina plus ca iti gasesti de munca si in televiziune poti face master apoi si pe teatru-film deci sanse sunt si la facultatea de regie nu iti trebuie repertoriu ca si la teatru e mai simplu dar mai mult de citit si nu cred ca ti-ar strica sa fi o persoana culta! Eu lucrez in domeniul teatrului daca ai nevoie de sugestii contacteaza-ma! Mult succes