| RazvanFantasy a întrebat:

sad..am si eu o intrebare daca se poate: sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica si imi iese media pe primul semstru doar 7, 60-7, 70 si nu sunt madru de mine si uneori plang si ma gandesc unde pot intra eu la o facultate buna gen: litere unde ma pasioneaza ff. mult romana sau informatica la fel si informatica / mai are rost sa fac scoala daca am mediile astea? ma uit la uni colegi ce personalitate au ce mentalitate au si vin acasa si plang,, dc nu sunt si eu ca ei,, incercand sa ma schimb dar esuand mereu / nu stiu ce sa fac ce sa-mi pun in minte sa ma trezesc la realitate sa realizez ca viata nu e doar caterinca si batjocura si este o lume foarte rea si dura..nu pot sa realizez aceste lucreri cine ma poate ajuta cu niste sfaturi si sugestii mai complexe / dau funda multumesc. sad

2 răspunsuri:
| Izomer a răspuns:

Cateodata, asa patesc si eu happy
nu trebuie sa iti faci griji, si sa plangi.
doar, straduieste-te putin mai mult, chiar daca esuezi, reia lucrul de la capat. nu-ti va taia nimeni capul daca gresesti ceva!

| BlackEyedGirl a răspuns:

Nu ai auzit ca nu se mai intra la facultate pe baza notelor? Acum nu mai conteaza decat bacul (si examenul celor de la medicina crying ) Sfatul meu: invata mai mult pe semestrul 2, incearca sa ii convingi pe profesori sa te mai asculte in saptamanile astea 2 de scoala, poate iti repari unele medii, si nu mai plange big grin incearca sa fii tare si sa inveti mai mult. I se intampla oricui sa vina intr-o zi nepregatit la scoala si sa ia o nota mica, sau sa aiba profesori care sa dea note mici pentru ca asa are chef (cum e la mine profa de info). Deci chiar nu e cazul sa te stresezi atat. (ia exemplu de la mine, intr-a 9-a ultima medie a fost 9, 90, media generala cea mai mare a fost 9, 27, iar acum intr-a 10-a nimeni nu o sa aiba medie mai amre de 8.50 pentru ca toti profesorii ne dau note mici dupa cum au chefwinking )