| Losnams a întrebat:

Am si eu o intrebare. Eu sunt un tip foarte modest, nu imi place deloc sa ma laud si mereu tac daca cineva ma ia peste picior. Prietenului meu ii place sa fie el cel "șef ", este total opus modestiei si mereu are o replică pentru orice. Ce ziceți? Sa imi schimb si eu comportamentul sau sa tac in continuare, faza e daca raman modest o sa am numai de suferit. Este si o vorba "Dacă esti bun esti si prost ". M-am săturat să tac si sa fiu luat peste picior...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu te sfatuiesc sa-ti schimbi atitudinea, ci sa ramai acelasi om modest si cuminte, care are de castigat mult mai mult, decat un tupeist cu gura mare.
Poate acum te impresioneaza prietenul tau, prin comportamentul lui, dar in lumea oamenilor inteligenti, va apare ca un nesimtit sau tupeist si va fi ocolit sau eliminat la momentul potrivit.
Rabdarea si modestia sunt calitati ale oamenilor inteligenti!
Eu nu as da calitatile tale pe tupeul si temperamentul unui coleric, care face impresie proasta, de nestimtit sau tupeist.
Iarta-ma, dar nu vad nimic de admirat la unul cu gura mare.

| eckblume a răspuns:

Ai deja initiativa, asadar sa incepi sa pui in aplicare strategia aceasta de a riposta prin vorbe.
Cu amicul tau poti exersa cel mai bine: faceti un joc de rol prin care el te enerveaza, iar tu nu mai taci, ci "ataci" cu replici care sa il faca sa renunte la "harță". De altfel iti poate povesti chiar el din experienta cum a ajuns sa fie fire dominanta.
Nu e ceva rau sa taci, dar cand vezi ca se trece limita bunului simt nu e deloc in regula. Cei care iau peste picior pe altii sunt de fapt cei slabi. Asa isi mascheaza unii frustrarea, prin agresivitate, hartuire, glume proaste. Pentru a razbi nu te lasa calcat in picioare.

| superAndrei a răspuns:

Urasc ca in lumea de azi trebuie sa se intample asta! Si eu trec prin ceva foarte asemanator,am un coleg foarte "smecher",iar eu fiind o persoana mai tacuta si cerebrala, ma poate lua foarte usor peste picior. In primul an in care am fost cu el in clasa, ma "facea " foarte repede din vorbe, iar eu intotdeauna luam asta ca pe o gluma, care in interiorul meu ma durea, si care se tot repeta.Ma ironizam de multe ori,si asa ajungeam sa am o stima de sine scazuta. Si stii ce am inceput sa fac din anul asta? Am inceput sa imi gasesc un grup al meu de prieteni,un grup in care sa ma regasesc in totalitate si cu care sa am discutii interesante. Am realizat ca pe perioada liceului nu am sa ma las calcat in picioare, si discret,am sa rup orice legatura cu el,in limita posibilitatii. Continua? Da,aproape zilnic, dar am ales sa ma apar, si sa i arat nepasarea mea! Mai ales ca acum am in spate un grup de prieteni care ma sustin! Din cauza acestui "boss", baiat inteligent, de bani gata, am ajuns eu in clasa a 9a sa am o anxietate relativ ridicata,ceea ce e extrem de harmful pentru sanatatea mea psihica. Am ales sa nu mai sufar,si cuvintele lui sa nu-mi ajunga in constiinta, sa intre pe o urece si sa iasa pe cealalta. Am ales sa inlocuiesc anxietatea cu fericire si echilibru,si multe momente faine alaturi de ai mei prieteni dragi. Atacurile mele de panica si anxietatea au scazut in ultima perioada, ceea ce ma inbucura foarte mult!
Cand unii te vor inconjura cu cuvinte urate, deschide usa, "bubuind-o cand o inchizi" si continua-ti drumul drumul. Niciodata nu o sa te ridici la asteptarile celorlalti, iar in societatea de azi, sa ai gura mare este o calitate, ceea ce e total gresit si irational.Tu esti singurul care iti protejezi viata si sanatatea psihicului. Be yourself, si inconjoara-te doar cu suflete cade tie! Succes mare sa ai! Astept mesaj daca vrei mai multe sfaturi, sau sa vorbim! happy

| Andreeush a răspuns:

Nu îți schimba comportamentul, fii mai indiferent cu persoanele de genul prietenului tău.
Nu merită să te schimbi, să fii la fel de nesuferit ca și cei ca el, din contră o să ai de câștigat dacă rămâi un băiat modest și cuminte. Numai să nu lași să profite lumea de tine.