| gabrielosss98 a întrebat:

Salut TPU,am si eu o intrebare, ma gandeam sa imi cumpar Asssasin's Creed 2 si nu stiu daca am cerintele necesare.La ce se refera shader model 2.0?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Shader model 2.0 se refera direct la placa video adica ce pixel shader suporta ea. In DirectX 9 - 10 sau 11 vezi ce pixel shader are placa ta video.In esenta, Pixel Shader este o capabilitate a unei placi video, ce calculeaza lumini si umbre (efecte complexe) pentru fiecare pixel dintr-o retea de pixeli ce alcatuiesc o textura. Mai poti afla si cu Everest, SiSoft Sandra sau HWinfo cati Pixeli Shader are placa ta video.
Bafta!

| gabrielosss98 explică (pentru neluL):

Bine multumesc.Inca ceva imi poti da un link de unde sa descarc unul dintre programele astea te rog?