| TheRapul a întrebat:

am si eu o problema cine ma poate ajuta cu niste sfaturi care mi-ar fi de mare ajutor? am 16 ani si 4 luni am inaltimea de 1.69-70 de un an stationez adica si anul trecut aveam aceeasi inaltime, nu stiti care e problema? e posibil ca cartilajele mele sa se fi inchis si sa mi se fi oprit cresterea? trebuie sa mentionez ca am facut sala la 13-14 ani un an si ceva dar n-am facut exerciti care mi-ar putea dauna cresterea ma refer la exerciti asupra capului, nu vreau sa-mi spuneti ca trebuie sa ma apuc de basket, inot, volei etc ca nu prea am timp mai inot vara cand merg la strand si mai joc basket la sport cand am chef, asa in general fac tractiuni si stau atarnat de bara tot timpul cand apuc si sar de exemplu vara asta am sarit aproape in fiecare zi de 300 de ori am facut 20 de tractiuni de cate 5 seri adica 100 de tractiuni in total si stau atarnat de bara pe zi vreo 5 min cam asa adica vreo 30 secunde o data dar de mai multe serii, as vrea sa stiu daca mai am sanse sa cresc macar 1.75-80 pentru ca am o prietena are 14 ani si deja are 1.64-65 si mi-e frica ca pe la 16 ani sa se inalte mai mult ca mine si probabalitatea sa ne despartim ar fi de 99% iar eu tin foarte mult la ea si nu vreau ca asta sa ne afecteze relatia, chiar as vrea sa stiu ce as putea sa fac alimentatie corecta etc, mentionez ca beau 2-3 cani de lapte pe zi si fructe manc mai rar, apropo efortul meu fizic continua din toamna fac sala de 4 luni dupa o pauza de jumatate de an vara asta fac pauza in toamna ma reapu, chiar as vrea sfaturi folositoare, va multumesc, RESPECT, cel mai folositor raspund va primi medalie.

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Problema nu-i prietena, caci la varsta asta, iubirile sunt trecatoare. poate ca ai tras de fiare la sala, sustinut, si asta iti poate afecta cresterea.pe bune. poti creste pana la 20 de ani,

| Hieer a răspuns:

Ioi,nu toti oamenii sunt inalti. Eu de exemplu n-am nici 1, 60. Logic ca sunt momente in care ma simt prost si ma intristez cand vad fete inalte de 1, 70 -1, 75, dar asta e. Cel mai important lucru este ca tu sa te simti ok cu propriul tau corp si parerile altora nu o sa mai conteze. Daca iubita ta te iubeste cu adevarat..nu o sa lase o inaltime sa va despartiti. Gandeste-te ca in viitor nu o sa se mai inalte atat de mult. A avut o evolutie rapida si acum poate sa stopeze sau sa se mai inalte cu 1, 2 cm/an. Cunosc persoane care fac sala de 1, 2 ani si sunt inalte, gen 1, 80-1, 85, dar am auzit ca pentru unele persoane sala poate sa stopeze inaltimea. ( poate astea s-a intamplat si cu tine). A inteles ca exercitiile de fitness nu dauneaza cu nimic, insa ridicarile si tot ce tine de asta, da. Daca crezi ca acele cartilaje ar fi problema, du-te la un doctor sau ceva pentru un consult. Asa o sa stii. happy

Ehem, sper ca ti-am fost de ajutor!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu personal te-as sfatui sa mergi de urgenta la doctorul endocrinolog si sa iti faci niste analize si sa ceri doctorului sa iti prescrie si un tratament de crestere cu hormoni somatotropi.

Mugurii de crestere ai oaselor, inca nu s-au inchis, dar e bine ca medicul sa isi dea cu parerea la asta. In general mugurii se inchid in jurul maturitatii, atunci cand hormonii sexuali incep sa fie din ce in ce mai activi.

Oricum ar fi, ar cam trebui sa te grabesti sa ajungi la medic deoarece, cand mugurii incep sa se inchida si faci tratament cu hormoni, ai putea sa te dezvolti stramb (sa ai o mana mai lunga, chestii din astea). De aceea este important sa fie doar sub controlul medicului acest tratament. Iar pe la 17 ani se cam considera periculos sa faci un asemenea tratament.

| KilluaZoldyck a răspuns:

Devi pitic