| Monokuma a întrebat:

am si eu o problema.Cred ca este cam stupid dar chiar am nevoie de niste sfaturi. Astazi am iesit la tabla (imi venise randul),imi ceruse caietul si ii l-am dat(Tin sa precizez ca toate caietele mele au cateva desene pe ultimile foi) apoi am primit un exercitiu usor, din banca stiam sa-l fac fara probleme dar la tabla devin foarte agitat si emotiv, gresesc foarte mult, omit chestii si ma pierd extrem de rapid, daca am gresit la un calcul sunt 99% sanse sa nu mai pot rezolva exercitiul in continuare din cauza asta am primit si un 4 astazi(Si din cauza ca el a deschis caietul exact unde erau desenele mele, nici macar nu s-a mai uitat in caiet ) m-a trimis in banca si mi-a pus nota.Ce as putea face sa scap de asta, sa nu ma mai pierd si sa gresesc asa de mult? Multumesc pentru raspuns anticipat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| sIncognito a răspuns:

Nu suntem intotdeauna constienti de gandurile care ne trec prin cap. Probabil deseori inainte sa iesi la tabla ti-ai format in minte niste iluzii (oamenii o sa rada de mine daca nu stiu, o sa esuez si o sa fiu dezamagit de mine insumi). Aceste ganduri, care sunt frecvente la majoritatea elevilor caci scoala functioneaza judecand si catalogand, ti-au instalat emotivitatea, mica anxietate. In astfel de momente nu mai gandesti, intervine instinctul ''lupta, fugi sau paralizeaza''. In mod cert intervine o paralizie mentala sa spun asa, iar tie ti se refuza accesul la vreo informatie invatata cand esti pregatit sa ''fugi''. Faptul ca nu ti-ai confruntat aceasta teama a indemnat ca ea sa se instaleze sub un soi rutina mentala. Daca esti chemat iar la tabla, chiar daca iti anulezi orice gand ca ar fi posibil sa fii batjocorit sau pedepsit cu o nota proasta, ai avea acelasi reflex si ai paraliza fiindca s-a format obisnuinta. Aceasta rutina poate fi schimbata daca intervine vointa. De exemplu, sa te oferi sa mergi la tabla, de mai multe ori. Ulterior, o sa vezi ca nu mai intervine ''tracul de scena''. Sa te motiveze scopul de a te dezvolta ca om, nu asa zisul succes din punct de vedere scolar. Are si el rolul lui, dar nu e mai important decat tine.

| Monokuma explică (pentru sIncognito):

Multumesc pentru raspuns big grin. Chiar m-a ajutat sa inteleg mai bine ce se intampla cu mine atunci cand sunt in fata a mai multor persoane

3 răspunsuri:
| CosminCD a răspuns:

In primul rand, nu mai desena pe caiete! Cumpara-ti un alt caiet pe care sa desenezi ce vrei. Doi - incearca sa nu te pierzi cand iesi in fata. Tu stii ce ai de facut. Aduna-te si concentreaza-te! Emotia usor-usor se poate distruge doar prin atitudine.

| Monokuma explică (pentru CosminCD):

Multumesc pentru ajutor big grin