| Anonima_3560 a întrebat:

Deci profa de mate mi-a dat 7 pentru ca am gresit si am scris in loc de {bad}, am scris {a} si a zis ca 7. am intrebat`o de ce si a zis doar ca am gresit aia, apoi daca am mai gresit udneva si a zis ca nu am mai gresit. am facut de 5 ori acasa exercitiul cu mama si doar acolo am gresit. m`am dus la profa de meditatii si i-am aratat si ei. a zis ca nu ar fi trebuit sa imi skada 5 puncte, deoarece in agenda profei de mate mai aveam 2 puncte si mi le-a consumat si pe >accelea= mi-a skazut 2 puncte... si dupa vakanta de paste m`am dus si am intrebat`o de ce mi-a skazut atat de mult si am luat caietul colgei mele de bank si i-am aatat ca, kolega`mea a gresit juamte din exercitiu si i-a dat 8 (DAR EA NU A MAI AVUT PUNCTE) si eu doar aia si mi-a dat 7. mi-a zis ca nu se corecteaza nota din katalog cu caietul colegei de banca. si apoi am plecat la mine in banca. nu stiu ce sa fac! nu sunt o fata de nota 10, sunt de 8. dar exercitiul era logic! nu am mai scris, am prescurtat doar...si mi-a skazut atat de mult. era lucrare de nota 10.asa a zis profa` de meditatii.acum ce sa afc? am ramas si fara puncte si cu nota 7. ce sa ii zic luni? thx.

3 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Anonima,
Eu nu am inteles exact ce ai gresit tu dar daca ai gresit pe la inceputul exercitiului si ti s-a dus tot exercitiul atunci s-ar fi putut sa fie corect ca ti-a scazut atat.
Eu zic sa o lasi balta chiar daca nu e corect; o sa iti corectezi tu nota si o sa ajungi la 8. Parerea mea e ca faci o mare greseala daca te duci si iti intrebi profesoara inca o data de ce ti-a dat acea nota. O sa iti zica ca ti-a explicat o data si o sa o scoti din pepeni si risti sa i se puna pata pe tine cum ar veni.
Esti sigura ca nu ai enervat-o tu pe profesoara cumva acum catva timp si din aceasta cauza sa iti poarte pica si sa iti scada din nota?

Ce ai putea sa faci e sa iti rogi mama sa vina la scoala, sa vorbeasca in liniste cu profesoara ta de matematica in una din pauze. Mamei tale ar trebui sa ii explice si nu se va putea scuza ca nu poate schimba nota din catalog. Nota din catalog se poate schimba chiar foarte usor cu semnatura directorului scolii, sau poate sa iti mareasca cu x puncte lucrarea care va urma sa o dati.
Pa, pa

| roberta_3262 a răspuns:

Hello! Sincer poate nu ca nu te suporta dar poate nu te place...si i s-a pus pata pe tine.Nici mie nu mi se pare corect sa iti dea 5 (plus cele 2 puncte 7) pentru ca ai gresit o chestie...adca mi se pare aiurea.Dar tu trebuie sa inveti catr mai bine ca sa ii arati ca nu esti proasta.

Pwp si noroc!

Pa, pa!

| Rux04 a răspuns:

Ori tu ai gresit mai mult ori ea este foarte exigenta.