| Raul_Sabin_1999 a întrebat:

am si o intrebare azi la care chiar n-am reusit sa gasesc un raspuns, este vorba de fenomenul Sf. Elmo, imi puteti spune va rog cum a descoperit Elmo acest fenomen si de ce se numeste 'focul Sf. Elmo'?

Multumesc!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Focul Sfantului Elmo reprezinta un fenomen meteorologic cunoscut inca din Antichitate si consemnat de marinari. Este vorba, practic, de descarcari electrice in atmosfera printr-un obiect inalt de pe pamant, precum turlele bisericii sau catargele vapoarelor, descarcari ce provoaca formarea unui arc electric in jurul obiectului in cauza, producand fenomene luminoase intense, asemanatoare focului. https://www.roportal.ro/articole/despre/focul_sfantului_elmo_5173/

| MistretulPufos a răspuns:

Elmo ala rosu? laughing