| TheNone a întrebat:

Am un prieten foarte bun(prieten din copilarie) care a cam cazut in patima alcoolului adica de vreo luna e beat non-stop de nici nu poti vorbi cu el. De o perioada sta singur acasa pentru ca ai lui sunt plecati si s-a cam luat cu altii cu droguri, alcool si nici nu mai dau de el. Il vad o data la 2-3 zile cand vine acasa beat mort, abia mergand. M-am gandit ca isi revine in cateva zile dar deja a trecut o luna si nimic nu s-a schimbat si fiind major nu prea stiu ce e de facut pentru ca vreau sa-l ajut. Problema s-a agravat si mai mult de ieri cand l-am gasit int-un bar si abia m-a recunoscut si uita din ce in ce mai multe lucruri.Nu sunt obligat sa-l ajut dar nu mai vreau sa-l vad asa.

Va rog sa luati in serios ceea ce am spus si sa-mi spuneti ce e de facut. FUNDA!

3 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Daca nici nu-ti vorbeste sau nu-si aminteste de tine, nu ti-e prieten. Nu am auzit vreodata de cineva atat de beat incat sa uite persoanele importante.

| RedTMS a răspuns:

Eu zic sa incerci sa il ti in casa o saptamana fara sa iasa afara! Si daca il ti in casa asigura-te ca nu are vreo bautura prin casa asa poate ii trece dependenta de alcol! Eu zic ca ar trebui sa faci asta pentru minim o saptamana si maxim doua! Sper sa te ajute sfatul meu! Asa ma gandesc eu acum daca nu merge poti sa vb cu un psiholog! Succes!

| Iiiuliiia a răspuns:

Bună!
Probabil are un motiv pentru acțiunile sale. Cred ca ar trebui să îi rapesti potin din timp atunci când e lucid și să îl întrebi care e problema, sau dacă părinții săi sunt înțelegători ai putea lua legătura cu dumnealor. Sper ca te-am ajutat măcar potin.