| JX2King a întrebat:

Salut TPU,as vrea sa ma ajutati putin, o sa fie un mini-story deci sa incepem.Am trecut clasa a 8-a, inainte cam din a 5-a si inainte eram cel mai amuzant baiat si cel mai placut din clasa,insa in timp m-a cam dat peste cap o fata, din a 6-a a venit in scoala noastra si mi-a placut de ea timp de 2 ani,am si fost cu ea si acum parca imi e,nu rusine,ci mai mult asa frica sa vorbesc sa glumesc in jurul ei,cu toate ca nu prea o mai plac,dar ea acum se cam da pe la prietenul meu,dar nu stiu daca faca asa din adins,pentru ca inainte sa incepa scoala am inceput sa mai vorbim si gen nu in sensul de prieteni,dar nu vreau sa fiu cu ea pentru ca momentan am pe prim plan scoala,insa vreau sa imi recapat increderea mea in sine,pentru ca la asta voiam sa ajung,sa nu ma mai intereseze cine e cu mine, dar sa ma simt bine si liber sa vorbesc etc. Daca aveti ceva idei mi-ar fi de foarte mare ajutor.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ia o pauza de la dragaleala si pune mana pe invatat. Esti a 8-a si ai examenuld e capacitate, adica anul asta trebuei sa tragi cum nu ai tras niciodata pana acum, ca-i sansa vietii tale, sa ajungi la un liceu foarte bune si sa-ti faci o cariera si un viitor.
Fetele, vin si pleaca, nu te stresa acum cu aia, ca nu ai pierdut nimic!

| JX2King explică (pentru Violleta2022):

Asta stiu, dar am vrut sa scot in evidenta faptul ca vreau sa uit intr-un fel de ea, pentru ca eu cu ea nu prea vorbim deloc, si ea paraca imi face in ciuda ca se da la prietenul meu, si este deranjant.

| Violleta2022 a răspuns (pentru JX2King):

Daca vrei sa uiti, trebuie doar sa incetezi a ma face o obsesie din persoana ei, nemai cautand-o.
In al doilea rand, trebuie sa incetezi sa-ti mai spionezi prietenul. Ce face el, este treaba lui si nu-i bine sa fii obsedat nici de lucrul asta.
Ce daca se da la prietenul tau?
Oricum nu mai este problema ta si nici nu-i bine sa-ti bagi nasul in viata lui sau a ei.

| JX2King explică (pentru Violleta2022):

Pai am spus ca ea e din grupul nostru deci de uitat e cam greu, pentru ca se baga mereu in vorba si nu prea vorbesc peste ea, nu stiu nu ma simt bine in preajma ei.Si prietenul meu imi e coleg de banca si ea vine mereu la el, deci nu il spionez, dar nu am cum sa evit situatiile astea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru JX2King):

Evita grupul in cazul asta, sau prefa-te ca ai treaba, sau ti-ai adus aminte de ceva si pleci, cand ea apare.

| JX2King explică (pentru Violleta2022):

Faza e ca eu sunt prieten cu cei din grupul asta din clasa 1, si ea e venita din clasa a 5-a, pur si simplu eu nu ma simt bine in preajma ei, si nu as vrea sa renunt la ceilalti pentru ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru JX2King):

In cazul asta ai doar cateva optiuni:
- iesi tu din grup ca sa nu te mai inatlnesti cu ea
-ori ceri prietenilor sa o excluda pe ea din grup (ceea ce ma indoiesc ca vor accepta)
- a treia optiune fiind, cea sa ramana in grup, dar tu sa o tratezi cu ignoranta ori cu spatele, in asa fel incat sa nu fie niciodata cu fata spre ea.

| JX2King explică (pentru Violleta2022):

A treia optiune o fac, dar e atat de enervant ca ea se da la prietenul meu.Ma simt foarte exclus pentru ca acum nu prea mai vorbesc cu nimeni de acolo fiindca ca ea se baga mereu in seama si eu nu vorbesc cu ea deci nu prea ma bag in subiecte.Deja te-am cam spamat, o sa iti dau funda pentru timpul acordat, merci pentru sfaturi.

9 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Nu mai esti cu ea, de ce ti-ar fi frica? Comporta`te normal si gaseste`ti alta cu care sa ii dai peste nas.

| JX2King explică (pentru WaterDrop):

Nu vreau sa ii dai peste nas, vreau sa fac ceva ca trec peste, dar imi e greu pentru ca gen ea e din grupul nostru, suntem 2 baieti si 4 fete.