| DanielStr03 a întrebat:

Salut TPU!
As vrea sa-mi cumpar niste pastile pentru anxietate, am auzit ca Ashwagandha e buna pentru anxietate si as vrea sa mi dau comanda.
Stie cineva pastile mai bune decat Ashwagandha sau un remediu pentru eliminarea anxietatii / depresiei?
De fiecare data cand merg intr-un loc simt un gol in piept in partea stanga, si simt ca toate persoanele din jur se uita ciudat la mine.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cateva remedii excelente impotriva anxietatii:

- SOCIALIZAREA cu alti oameni, prieteni, colegi, rude, familie
- SPORTUL practicat zilnic
_Activitatile in aer liber
- vizionarea de filme numai cu happy ending (fara batai, violenta, horror)
- ascultarea de muzica vesela, de dans si petrecere (fara: hard rock, fara muzica vulgara ori golaneasca, fara muzica romantica sau plangacioasa).

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ashwagandha te ajuta mai mult in timpul somnului, te face mai relaxat, dar nu te ajuta daca tu ai anxietate si ti-e frica de interactiuni, acolo trebuie terapie sau sa te documentezi singur despre anxietatea sociala.

| Hyperion7 a răspuns:

Știu că poate părea prostesc însă cel mai bun medicament este in tine, mentalitatea ta!
Da,cu cât gestionezi mai eficient anxietatea,acceptând-o și făcând-o sa nu mai para atât de mare,ea se va diminua.
Orice supliment va trata superficial chestia asta, adică va fi doar de moment insa dacă o accepți, lucrurile se vor diminua.
Și eu eram destul de anxios însă am incercat sa nu mai ascund asta și să o accept, iar sentimentul ăla de neliniște s-a diminuat.
Așa că îți recomand să faci un experiment, iar dacă da fail, ia-ți suplimentul respectiv.
Bafta!

| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la psiholog si vezi cum te poate rezolva. Daca esti intr-o stare mai grava, o sa-ti recomande terapia cognitiva plus medicamente de la medicul psihiatru. Daca nu esti intr-o stare grava, o sa faca cu tine doar terapia cognitiva si atat.

| Heaven15 a răspuns:

Magneziu bisglicinat e bun pentru anxietate dar ți-aș recomanda să mergi la un psiholog pentru mai multe sfaturi