| ITGamerIT a întrebat:

SaLut TpU, as vrea sa va pun o intrebare daca se poate: am 16 ani sunt baiat si sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica, si am o problema foarte grava daca ma puteti ajuta: pe primul semestru mi-a iesit media la matematica 6 si la informatica 10, eu as vrea sa aplic la facultatea de Informatica din CluJ si sa devin Programator 3d ( Game Programming ) dar nu am cunostinte de matematica deloc..notele ce le iau sunt mai mult copiate si nu stiu aproape nimica la matematica si dupa cum m-am informat trebuie foarte multa matematica ( sa fii ass ) pentru programare ...mai ales in 3d/2d ...intrebarea mea este: daca din al-2-lea semestru ma da mama la meditatii si lucrez in fiecare zi la matematica si imi dau tot timpu pentru matematica pot lua bacu`l cu peste 8, 00 si sa am cunostinte necesare in matematica sa pot invata si matematica avansata pentru programare daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi..eu nu stiu e prea tarziu oare mai pot salva ceva sa stiu matematica fara matematica nu pot opta pentru informatica multumesc foate mult va rog doar cei calculati sa lase un reply.multumesc

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Salutari si tie. Parerea mea este ca mai ai 3 ani de scoala in fata pana la bac asa ca daca te vei pune cu burta pe carte cum se spune si vei baga meditatii la greu ai toate sansele sa aud ca ai intrat la facultatea dorita.Totul depinde numai de tine si de ambitia ta, insa asta presupune renuntarea la toate activitatile(obiceiurile) pe care le ai in prezent si sa stai numai cu matematica in brate.Cu matematica te trezesti..cu ea mananci si tot cu ea te culci. Tatal meu spunea ca legea de baza in invatatura este repetitia si avea dreptate.Cu cat repeti mai mult(iar mate se face cu pixul si hartia) cu atat inveti mai repede si mult. Sincer sper sa ai puterea sa te ridici precum pasarea Phoenix si sa-ti indeplinesti visul.Bafta si sarbatori fericite.

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Eu cred că dacă te meditezi şi ai şi puţină ambiţie sigur poţi recupera materia din urmă. Multă baftă!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
DA, se poate. Trebuie ambitie si multa munca, daca esti hotarat, vei reusii.
Mai ai 2 ani si jumatate de scoala, timp destul sa inveti matematica foarte foarte bine. Dar trebuie multa munca.
Iti doresc succes!

| Aplix a răspuns:

Daca faci meditatii din clasa 10 ai sanse mari sa iei bacu peste 9 daca pui mana si inveti. Dar oricum la bac si daca nu vrei tot copiezi putin.