| MateiDaniel a întrebat:

Salut,

Sunt clasa a X-a, profil matematica-informatica, intensiv engleza.
As vrea sa fac o facultate de programare. Ceva in domeniul IT. Pe internet nu gasesc ce as vrea. As dori sa ajung programator.
Ce puteti sa imi recomandati? Rog pe cineva care a facut/face o facultate de acest gen.
Am auzit ca facultatea de matematica-informatica din Iasi, ar fi una dintre cele mai bune(putina matematica, multa programare)

Răspuns Câştigător
| Vali2012 a răspuns:

Binenteles ca au legatura cu programarea, mai ales sectia de Calculatoare. Tot cu programarea se "ocupa"si sectia de Informatica din cadrul Facultatii de Matematica si Informatica, numai ca aici in primul an de facultate se face 90% matematica si abia apoi se trece la informatica propriu zisa. Daca vrei mai mult programare si mai putin mate, atunci sectia de Calculatoare de la Politehnica este pentru tine.

3 răspunsuri:
| MarianAsh a răspuns:

Facultatea nu te va face programator ci îţi va conferi o diplomă conform căreia deţii noţiunile necesare pentru a profesa ca "programator". Acelaşi lucru îl poţi realiza urmând cursuri profesionale. Facultatea o faci pentru a-ţi dezvolta capacitatea de comunicare, pentru a-ţi forma un limbaj, pentru a învăţa cum să gândeşti şi nu în ultimul rând pentru a experimenta interacţiunea cu cât mai multe persoane.
Dacă doreşti să programezi trebuie să începi de acum, nu să aştepţi facultatea. Ce se învaţă în liceu este suficient pentru a avea un start. Mai departe totul depinde de implicarea ta. Studiul individual contează cel mai mult.
Dacă eşti interesat să porneşti pe acest drum trimite-mi un mesaj privat.

| Vali2012 a răspuns:

Iti recomand Automatica si Calculatoare, din cadrul oricarei Universitati Tehnice: Bucuresti, Cluj...

| MateiDaniel explică (pentru Vali2012):

Automatica si Calculatoarele au legatura cu PROGRAMAREA?happy

| Vali2012 a răspuns (pentru MateiDaniel):

Binenteles ca au legatura cu programarea, mai ales sectia de Calculatoare. Tot cu programarea se "ocupa"si sectia de Informatica din cadrul Facultatii de Matematica si Informatica, numai ca aici in primul an de facultate se face 90% matematica si abia apoi se trece la informatica propriu zisa. Daca vrei mai mult programare si mai putin mate, atunci sectia de Calculatoare de la Politehnica este pentru tine.