| biencutza_7855 a întrebat:

Astazi am avut un examen la scoala si din pacate l-am picat cu toate ca am invatat. Imediat ce am ajuns la scoala, colegii mi-au spus ca 2 nu l-au luat,iar cineva a luat cu un punctaj limita,lucru care m-a demoralizat(eu fiind prea emotiva). Cand am vazut ca nu am luat examenul, am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare..De cand am ajuns acasa, plang si pur si simplu nu imi vine sa cred. Cum pot sa ies din starea asta? Mi-e si frica sa mai dau examenul.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Frica nu te va ajuta prea mult. In plus, pui problema gresit. Nu are legatura cu frica. Ai cazut, te ridici, te stergi de praf si mergi mai departe. Trebuie sa fii sincera cu tine. Nu te-ai pregatit bine, ai cazut. Nu e capat de tara. Nu esti nici prima nici ultima care pica un examen. Trebuie sa inveti din aceasta greseala, sa inveti cel putin dublu si apoi poti avea certitudinea ca NU vei mai carea a 2a oara examenul. Pregateste-te mai bine si totul va fi ok. Nu cauta sa-ti gasesti scuze. Nu te va ajuta prea mult.Am sa inchei cu un citat in care cred: ''In lume exista 2 tipuri de oameni. Cei care gasesc rezolvarea si cei care gasesc scuze''. Fa tot posibilul sa faci parte din prima categorie.

3 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Gandeste pozitiv, poti face asta.Vei lua examenul cu siguranta data viitoare invata, noi te credem in stare happy.

| Maddiex3 a răspuns:

N-are nimic acum daca ai picat la unul. Ai grija sa nu se mai repete pe viitor si fi atenta cand dai un examenwinking

| melittlelioness a răspuns:

Frica?
sa fim seriosi.
viata ne ingenunchiaza fara ca macar sa ne dea timp sa ne ridicam si sa ne scuturam bine.
trebuie sa.ti demonstrezi tie cat de puternica esti.
nu ai de ce sa te temi, tot ce trebuie sa faci e sa inveti mai mult si sa te rogi ca domnul sa te ajute.
cand ajungi la examen te detasezi si lucreaza calm.
respire adanc....cand te panichiezi incetezi sa mai gandesti coerent
succes si ai incredere in tine