| EcLipSa234232 a întrebat:

Salut TPU
aveti idee ce se da la examenul national la romana dintre
-basm
-nuvela
-fabula
-schita
-text nonliteral
-genul epic
-genul liric
-pastel

dintre astea 8 care ar fi cele 3-4 care s-ar putea da anul acesta?

Răspuns Câştigător
| Tobiii a răspuns:

Si eu sunt clasa a 8`a si luni voi da examenul la limba romana. Anul acesta se vor da : basmul, nuvela, schita, fabula si pastelul. 1 dintre acestea va fi la subiectul I; iar la subiectul II se va da un text nonliterar. Cu privire la sub I o sa ti se ceara sa demonstrezi ca opera apartine speciei sau ca apartine genului liric/epic ori sa faci caracterizarea unui personaj.

| EcLipSa234232 explică (pentru Tobiii):

Deci la subiectul 1 voi avea sa demonstrez ca textul este basmul/nuvela/schita/fabula sau pastel, iar la subiectul 2 voi avea un text non literal?
Si desigur exercitii, dar partea de teorie doar atat? 1 din 5 + un non literal?
Caracterizarea unui personaj unde intra?

| Tobiii a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Deci la sub I vei avea un text, pe baza acelui text o sa ai 4-5 exercitii si partea B unde va trebui sa demonstrezi ca acel text este pastel, nuvela, basm, schita sau fabula. Se mai poate da sa demostrezi ca este un text epic sau liric ori sa faci caracterizarea unui personaj din text. La sub II o sa ai un text nonliterar, pe baza lui 4-5 ex. bazate pe gramatica, cu parti de prop si functii sintactice si propozitii subordonatoare si partea B sa faci o compunere si la aceasta compunere poate sa iti dea orice ( sa faci o compunere despre ceva legat de text, sa faci rezumatul textului sau o intamplare a vietii tale ). Scrie pe net "subiecte evaluare nationala 2011" si gasesti acolo happy

| EcLipSa234232 explică (pentru Tobiii):

Multumesc foarte mult
mult succes la examene :-)

| Tobiii a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Nu ai pentru ce. Mersi si succes si tie happy.

Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Oricare.

| betsy a răspuns:

Oricare, sunt toate in programa.

| Justonekiss a răspuns:

Basmul si nuvela sigur nu se dau deoarece s`au dat in anii anteriori, si eu sunt a 8-a, succes tuturor >big grin

| Bbiankutza a răspuns:

Anul trecut a dat Basmul asa ca, eu cred ca nu o sa se dea si anul acestaOri fabula ori schitastraight faceEu am maine examenul sper sa fie usorlove struck