| mihai4000 a întrebat:

care dintre profilurile stiinte sociale si filologie as avea mai multe optiuni pentru viitor dar in afara de drept si psihologie,

4 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Nici la ştiinţe sociale şi nici la filologie nu se face matematică (foarte multă);
Nici nu contează ce profil faci... dacă munceşti în particular poţi deveni ce vrei inclusiv nimic.
Totul depinde de munca ta individuală.
Dacă eşti hotărât atunci liceul te poate ajuta sau nu.De tine depinde.
În privinţa opţiunilor pentru viitor... nu liceul ţi le oferă ci mă repet pentru a mia oară tu ţi le faci cu mâna ta.
Cum? Pui mâna și cu cea mai mare seriozitate faci ce îți place sau nu.

| mihai4000 explică (pentru Memecy):

Eu am vrut sa-mi raspunzi la intrebare!

| Memecy a răspuns (pentru mihai4000):

Mihai, se pare ca nu am fost destul de clar motiv pentru care ar trebui sa îmi cer scuze.(?)

Răspunsul la întrebarea ta este :după ce termini liceul poți să te angajezi oriunde (dacă ai pile), dacă nu, poți să prinzi un post de muncitor necalificat care știi cât de bine este plătit(sau nu) sistemul din românia te "obligă" să ai și o facultate dacă vrei un salariu mai bun (după care dacă ai ales greșit poți fi și șomer) astea sunt oportunitățile pe care le ai.

Răspunsul pe care îl aștepți la întrebarea ta te duce pe o pistă falsă, dar dacă tu vrei să auzi asta :
filologie:lingvist, istoric etc
ştiinţe sociale :sociolog, translator etc
mai dă un search pe google să mai afli şi de acolo ceva minciuni şi mult noroc

| Alissa11 a răspuns:

L a stiinte sociale ai mai multe sanse sa devii ceva ( ai mai multe optiuni fiindca e matematica )