| AlexC1165 a întrebat:

Ce părere aveți de adolescenții care fumează? Am 15 ani și sunt și eu curios... Cât de grave sunt efectele fumatului la această vârstă?

Răspuns Apreciat de Editori
| Teffan a răspuns:

Parerea mea este ca nu tigara te defineste.
Si eu am inceput sa fumez de la 15 ani,nu in cadrul unui anturaj care "se crede smecher ca fumeaza", ci din curiozitate, iar pe parcurs nu m-am alipit de niciun anturaj de genul asta.

Sfatul meu este sa NU incerci sa fumezi, pentru ca NU le vei mai lasa in viitorul apropiat, in cazul in care se prind de tine si iti place activitatea.
Efectele negative... teoretic poti face cancer din senin, in orice moment.Practic,cancerul apare dupa vreo 20 de ani de fumat agresiv(eu spre exemplu nu sar niciodata de 10 tigari intr-o zi).
Dar efectele fumatului se resimt asupra starii tale generale,si sunt total nefaste:mananci mai putin,te simti obosit tot timpul,fara vlaga, nu poti respira profund, sportul devine o problema, poti dezvolta palpitatii, intepaturi in inima, presiune in plamani etc.

Aproape toti marii fumatori s-au apucat la 15-16 ani sau chiar mai jos.De murit, nu mori imediat, dar efectele fumatului pe termen lung vor aparea pe la vreo 40 de ani, cu probleme de sanatate mai mult sau mai putin grave, cauzate direct de tutun.(bineinteles, exista si exceptiile, batrani la 80 de ani cu 2 pachete la zi timp de 70 de ani)

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nici nu găsești pe internet câte rele face

| Mosotti a răspuns:

La aceasta varsta nu o sa vezi efectele fumatului, o sa le vezi mai tarziu in ani de zile, o sa respiri mai greu, o sa obosesti mai repede fata de altii de varsta ta, vei tusi destul de nasol. Parere proasta despre cei ce fumeaza pentru ca isi distrug sanatatea degeaba, plus bani cheltuiti aiurea.
Plus dependenta ca dupa aia greu te lasi.
Si nu e voie nici 10 tigari dar nici una! Nu e ca la baute ca merge in cantitati decente.

| Andreeush a răspuns:

Nu e indicat să fumeazi la această vârstă, de de fapt nu ar fi indicat deloc însă fiecare e liber să ia propriile decizii.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Fumatul e periculos la orice varsta, chiar si pe pachetul de tigari scrie ca tutunul dauneaza grav sanatatii. Din experienta iti spun ca am un prieten care fumeaza tot de la varsta aia, acum are 20 de ani si acum nici dupa autobuz nu mai poate alerga fara sa isi traga rasuflarea. Uite aici un link care te va ajutta sa intelegi mai bine:
https://clinica-aliat.ro/......tui-viciu/
uite inca unul :))))
https://www.reginamaria.ro/......dolescenti