| Vlady96 a întrebat:

Ce parere aveti despre adolescentii de 14-17 ani care, beau, se drogheaza, fumeaza sau (in unele cazuri) fac sex?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Vor sa para mai tari decat altii de varsta lor, in ziua de azi notiunea de copil normal e ceva "anormal". Daca nu fumezi sau bei la colt de strada, sau iti povestesti experientele sexuale cu fetite de 12-13 ani, esti tocilar, ratat, inadaptat, comunist etc. Stii foarte bine. Sunt niste prosti, isi distrug viata. Asta nu inseamna "ca iti traiesti viata" - scuza lor de toate zilele, ci ca ti-o distrugi, e dovada de prostie nemarginita. Si se mai dau si mari, nu stiu cata prostie pot avea unii in cap. Ai observat ca cei care fac parte din astfel de gasti de cartier nu ies niciodata singuri afara? Mie mi-e mai bine sa merg pe strada fara frica ca sunt in razboi cu nu stiu ce banda rivala, sau sa imi fie frica sa fac un lucru normal pentru ceilalti de varsta mea, sa nu fiu considerat tocilar. Stii foarte bine ca multi ma considera tocilar. Sincer nu imi pasa, pentru ca stiu ce inseamna pentru ei sa fii tocilar. Tocilar inseamna pentru ei copil cu activitati normale pentru varsta sa, iar om normal, de treaba, e contrariul. Multi se dau mari ca ei sunt destepti si noi suntem prosti, noi macar putem vedea mai departe de blocurile cartierului in care stam in fiecare zi. Noi macar stim si altceva in afara de fumat, sex, viata de cartier. Noi am vazut Romania cu toate frumusetile ei, si un om cu o capacitate intelectuala ridicata vede altfel viata decat unul care zilnic se plimba printre blocuri si atat. Si mai are tupeul sa zica ca e destept si noi suntem prosti, ca invatam. Invatatul nu a adus nici un rau nimanui si nici nu a omorat pe nimeni. Nu incerca sa indrepti astfel de oameni, e in zadar. Pur si simplu ignora-i, de ce ti-ar pasa ce fac ei?

18 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Bolnavi de americanizare, cu tulburari de personalitate respectiv posesori de prostie crasta si educatie ioc

| Silvia a răspuns:

Copii proşti.Prea proşti ca să îşi dea seama că îşi irosesc copilăria.

| JustMe a răspuns:

Ce parere sa am? Asta e societatea de azi, a devenit ceva normal, iar daca nu o faci nu esti cool. Cineva fumeaza, trebuie sa fumeze toti(sindromul de turma).

| LostInDreams a răspuns:

Mi se pare o mare prostie, dar daca unii asa vor sa-si iroseasca viata, treaba lor pe mine nu ma afecteaza. Din pacate cunosc si eu cativa copii de genul asta care la 15 ani se cred mari vedete ale orasului unde locuiesc.Ciudat este ca cei care, chiar isi permit bautura si drogurile nu apeleaza la asa ceva.Nu cred ca un copil ce traiete intr-o familie normala sau care are prieteni normali ar face asa ceva.Nu am incercat niciodata fumul de tigara si gustul bauturii, ca sa nu mai vorbim de droguri si sex si totusi nu ma pasioneaza, nu a stat mama pe capul meu de la 1 an sa nu fac asta, pur si simplu nu ma intereseaza, dar se pare ca pentru unii chesia asta a ajuns un hobby, sau mai rau un mod de viata si asta nu e bine.Totusi nici eu si nici tu nu le putem interzice sa faca ce au ei chef, dar "specimenele" asta nu sunt nici de urmat, insa nici de ignorat.Prefer sa ma tin de scoala(si asta iti sugerez si tie) si dupa ce oi termina liceul si facultatea atunci imi permit sa ma gandesc la asta.Mai sunt daca ai observat si tipi sau chir tipe care si-o baga si si-o scot tot timpul, chiar daca nu o au.Si astia sunt tot niste smecherasi ai cartierului care au aflat ce inseamna si se lauda ca stiu si ei ceva si totusi nici asta nu mi se pare corect, este treaba lor sa faca ce vor, dar adolescentii normali nu sunt obligati sa le asculte lor laudele despre mica lor "comoara". Oricum, nici asta nu le putem interzice, din pacate traim intr-o tara in care legile sunt facute sa stea la parlament pe o foaie si nu sa fie puse in aplicare.Pacat,nu este spre binele nostru, este chiar spre binele celor care le plac chestiile astea-nu ma afecteaza pe mine ca bea X si ca face altceva Y la o anumita varsta. Din pacate am ajuns si noi, adolescentii normali sa fim priviti cu ochi rai si sa fim judecati de restul lumii pentru ca avem 15 ani din vina altora. Oricum stai cuminte si nu te apuca de din astea ca nu merita.
Numai bine!

Mary

| Romancutza a răspuns:

As spune ca au o problema.Fie fac asta din cauza educatiei lor, fie din placere.Fiecare dintre ei a fost influentat de cineva.Pana si curiozitatea ii framanta pe altii.

| Kenny a răspuns:

Doar "se distreaza"batting eyelashes.

| Dorinel a răspuns:

Prietene eu fac sex de la 14 ani si sunt constient de ce fac...cat despre fumat sau baut nici gand!

| Selena54 a răspuns:

1.Nu au ce sa faca cu viata lor.

2.Asa se cred si ei mai interesanti sau mai iesiti din comun.desi multa lume bea si fumeaza in ziua de azi.deci. straight face

| Loryoficial a răspuns:

Asa suntem noi adolescentii! mai beau la petreceri la discoteci si mai si fumez cand sunt nervos dar stiu ce fac! de droguri nici sa aud, daca tu ai parere rea despre noi atunci nu gandesti bine! vei vedea si tu cand vei ajunge la varsta noastra!

| ForbiddenLove a răspuns:

Ce pot sa spun...credeti-ma ca si eu am facut o greseala de genul acesta pe care o regret foarte mult. Cel mai mult m-o influentat anturajul ca eram mica si prostuta si vroiam sa fiu smechera.Aia m-au invattat sa fumez...noroc ca am reallizat ca fac o prostie si apoi nu am mai fumat.Acum pot sa zic ca sunt cuminte laughing si imi petrec timpul cu prieteni adevarati sau amici care nu se ocupa cu astfel de lucruri. Chiar de cunosc multe persoane de genul acesta acum nu mai sunt asa usor de influentat si sunt si fericita ca am trecut peste chestia asta cu binelaughing.

| Bunny a răspuns:

Isi distrug copilaria, dar pana la urma fiecare are viata lui si face ce vrea cu ea. Din moment ce ei au permis ca aceste lucruri sa se intample, e logic ca s-a intamplat pentru ca au vrut.Viata lor, problema lor. Or sa isi dea ei seama mai tarziu de greseli, dar pana atunci noi n'avem cum sa le zicem ce sa faca si ce nu. happy

| hahaha a răspuns:

No comment! isi traiesc viata happy

| love_1617 a răspuns:

Prietene fara rautate iti zic dar lasa-i pe altiii si vezi-ti de viata ta!
asta e ziua de azi ce vrei sa fim ca in anii 80`
?
big grin

| danny_5176 a răspuns:

Pai ce pot supne...bautura nu este prea grava daca se bea cu masura, iar cu sexul nu am absolut nimic, mi se pare ceva firesc
dar daca se includ drogurile si tigarile...copiii aceia trebuie dusi la un psihiatru, dezintoxicare, ceva pentru ca nu le prevad un viitor prea bun. de fapt deloc bun

| geograful a răspuns:

Bautura nu e chiar asa rea daca se bea cu masura. despre fumat sau droguri...nici gand, iar despre sex...

| Azlat a răspuns:

Ei cred ca isi "traiesc viata la maxim" excluzand sexul cred ca isi distrug propriul organism dar daca gandim din persperctiva lor ar venii cam asa"Vai am fost mort de beat aseara si tu la fel ba Ion, ce ne-am mai distrat."Parerea mea este ca sa te distrezi inseamna sa vezi locuri noi sa experimentezi ceea ce te intereseaza, sa fi departe de casa dar cu cei dragi langa tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo noua laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brovo noua