| Mauricel a întrebat:

Cer si eu un sfat.
Problema e ca eu am niste parinti f comunisti (tatal meu ).
Eu n-am voie sa fac absolut nimic, trebuie sa raportez tot ce fac, tot timpul el are dreptate, niciodata nu greseste, eu is mereu ala prost si ******* care nu intelege si toate cele... am 19 ani, sunt un baiat cuminte,nu fumez,nu ies la distractii,imi vad de facultate, sunt la o facultate f buna, imi vad de ale mele. Ce-i drept in ultima vreme m-am inchis foarte mult in mine din cauza lui, reactiilor lui si etc. Am si o prietena, sa nu mai spun ca acum cauta motive sa ii vada ei minusurile si etc spunand ca din vina ei am eu o atitudinea pe care o am fata de el,ca "mi-a sucit mintile" cu toate ca eu abia vb cu ea ca n-am timp si i-am spus de n ori ca ori ca e ea,ori alta tot la fel as fi fata de el, ca problema e la el. Da logic ca neaga asta si eu sunt ala vinovat si neintelegator in totalitate. Efectiv e foarte greu de suportat,sa nu ai linistea ta si toate cele. Sunt responsabil, deci va rog sa nu-mi spuneti chestiile astea, pot sa am grija de mine in totalitate.
Stiu ca o sa-mi spuneti sa ma mut singur si o sa scap de tot, da efectiv nu pot... Facultatea nu-mi ofera timp necesar sa ma intretin, dar vreau sa gasesc o solutie sa-l fac sa inteleaga ca sunt capabil de mine. Ganditi-va ca eu totusi am 19 ani si mi s-au citit mesajele de pe Facebook laughing) deci pentru mine asta a fost cireasa de pe tort.
Sunt de acord, tine la mine, o face pentru mine, da efectiv e f mult impotriva libertatii mele si e un lucru f gresit pentru ca eu am 19 ani si NU MAI POT!
M-am inchis f mult in mine,repet. M-am schimbat f mult si asta din cauza lui,nu mai sunt aceeasi persoana f sociabila, efectiv de cateva luni ajung acasa si nu mai ies din camera, nu mai pot sa fac nimic, nu pot sa am pe cineva alaturi din cauza lui pentru ca are o mentalitate EXTREM de proasta si efectiv CAUTA argumente carora nu le pot face fata, deci ma lasa efectiv cu gura cascata uneori.
Nu stiu... e genul de parinte care vrea sa domine in totalitate un copil, iar eu nu-s catelusul si robotelul potrivit... Nu pot sa ma ocup de facultate si atat. Vreau sa fac exact ce vreau eu in timpul meu liber si linistea mea.
Nu stiu,tot timpul imi spune ca are incredere in mine si chestii,dar sunt doar vorbe si atat.
Da,si puteti spune ca sunt un copil care nu-si respecta parintii cu toate ca chiar o fac,dar orice pahar isi are plinul,e COMUNIST TOTAL si asta e adevarul... as vrea sa cer un sfat la ce as putea sa fac sau nu stiu... vreau sa continui cu facultatea, daca as avea ocazia si maine m-as muta, dar efectiv nu-mi permit chirie si toate cele. Cum sa-l conving sa-mi primesc si eu saracia mea de libertate din timpul liber si liniste? FUNDA, va multumesc mult pentru timpul acordat.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai ce să faci cu părinți din ăștia, doar să aștepți și să suporți până o să fii în stare să fii pe cont propriu

| Andreeush a răspuns:

Din păcate nu ai cum să îl schimbi, așa e el.
Și vărul meu era la fel ca tine, în aceeași situație, exact cum e tatăl tău era și al lui, poate mai rău. Era foarte strict, nu putea să îi iasă din cuvânt. Pe lângă asta era la liceu de mate info, îi băga meditații cu forța, făcea și karate. La școală avea program după amiaza iar în fiecare dimineață îl trezea la 6 pentru a face antrenamente.
După ce a terminat liceul l-a înscris la o facultate în Anglia pe care a terminat-o vara aceasta care a trecut.
În prezent nu mai stă în țară fiindcă nu mai vrea să fie sub comanda tatălui său.
Sfatul meu ar fi să mai ai răbdare până termin facultatea, după aia îți cauți un loc de muncă și te poți muta.

| Holiday a răspuns:

"Cum sa-l conving sa-mi primesc si eu saracia mea de libertate din timpul liber si liniste?"

De multe ori, cand ceva nu ti se ofera, trebuie sa iti iei singur.

| Iote a răspuns:

Mama ta ce spune de asta? Doar ea poate sa-l convinga (asa cum nevestele stiu) sa-ti lase libertate. Cere-i ei asta. Te va ajuta.

| Vikaa a răspuns:

Eu am avut certuri peste certuri cu tatal meu, pana m-am plictisit, asa ca am adoptat o metoda, zic ca el fac ca mine.De ce nu vrei sa te duci la camin? Tatal tau e ca al meu, numa ca al meu a obosit sa tot tipe la mine si eu sa-l ignor, fa si tu la fel si va ajunge sa se plictiseasca in vreo cateva luni, la mine dupa 3 ani de tipat si istericale i-a trecut xD.
Deocamdata el e cu mentalitatea bunicilor, atata timp cat esti la el in casa si te creste el, tu trebuie sa faci ca el, cam asta crede.De convins nu prea ai cum, mai ales daca are o varsta inaintata, are niste conceptii ce nu i le poti schimba.
Sfatul meu este ca sa iti cauti ceva de lucru part-time, du-te pe timpul vacantei de vara sau de iarna undeva ok, si sa strangi bani.Sau daca nu poti a te muta la camin, du-te la rude.