| chuckie a întrebat:

Cine îmi poate da câteva siteuri unde pot găsii monologuri. pe net am cautat dar nu ce îmi trebuie. acest monolog va fi prezentat în direct intr-o emisiune care joi împlinește un anișor! ajutor! poate monologul pe care mi-l dați are legătură cu asta (cu aniversarea). mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dydy1992 a răspuns:

Eu big grin
1) Exact ceea ce-mi lipseste, nimic mai mult: siguranta zilei de maine, conducatori responsabili, capabili, intr-un cuvant: LINISTE! Cer oare prea mult?!?! Ar putea vreun viitor candidat la presedentie sa promita si sa se si tina de cuvant?!?! Ar fi chiar de domeniul fantasticului. Cred ca ar fi o Romanie mai buna.
Am primit recent un SMS:
Cu ce tara seamana "pasarica" femeii?
Raspuns:
1.Cu Anglia ca e mereu umeda
2.Cu Coreea ca e impartita in doua
3.Cu Liban pentru ca au loc des varsari de sange
4.Cu Romania pentru ca iti vine sa-ti bagi p@#a-n ea de tara.

Poate ca sunt un pic acid in aprecieri si comentarii, dar oare ma intelege cineva ca m-am saturat?!?! Nu ma pot identifica cu nici un partid politic, nu cred ca un partid politic e solutia intr-o tara lovita de razboi (criza politica si monetara). Am eu o problema de identitate? Solutia e o mentalitate sanatoasa, schimbata din temelii. Dupa acei 40 de ani de comunism, in care fiecare era pentru el, lui sa-i fie bine si de restul ii se rupe, trebuie sa ne dam seama ca traim printre oameni, si ca la fel cum eu am dreptul sa obtin ceva, la fel are si cel de langa mine, iar intr-un concurs sa nu primeze pilele, polizoarele, strungurile, menghinele si banii. O depolitizare pentru cel putin 20 de ani a intregii structuri bugetare, cu investirea in functii a unor oameni capabili, interesati si motivati e din punctul meu de vedere ceea ce ar fi benefic pentru Romania. Cel putin acum, in momentul acesta.
Atata timp cat un partid politic nu este sustinut de vreo putere internationala, atata timp cat in Romania nu s-a conturat o identitate politica concreta (toti se lauda ca-s ba de stanga, ba de dreapta, ba de centru, dar habar n-au ce implica oricare dintre aceste directii politice), atata timp cat prostitutia oamenilor asa zisi politici e la rang de cinste (azi maine ii vezi cum se lauda ca si-or schimbat partidul - implicit culoarea politica, de n-spe ori), un partid nu are voie sa conduca o tara. Unde sa o conduca?!?! Spre ce?!?! Dictatura? Am o foarte mare banuiala ca suntem la un pas de asa ceva (sper din tot sufletul sa ma insel).
Uite, de exemplu exact ce s-a intamplat la alegerile care tocmai s-au incheiat (pentru posteritate: Octombrie-Decembrie 2009) s-a intamplat si pe timpul lui Ceausescu. Toti mergeau la vot, votau, si ieseau toti cei care fusesera pana atunci, indiferent ce votau acei oameni. Oare e o simpla coincidenta?!?! Prea mare, mult prea mare!
Urla Basescu cu Boc in gura mare ca trebuie reduse costurile. Dar cine a spart milioane de EURO pe un referendum penal, nedocumentat, alegeri prezidentiale fraudabile si fraudate, campanii electorale murdare si asa mai departe?!?!
Toti PDL-isti isi dau cu caramida in piept ca "vai cine mi-s eu", ca PSD-ul in sus si in jos, ca vin comunistii si aberatii de genul asta. Buun, am inteles, ati castigat in 2004: ati dat fonduri doar primarilor vostri. De ce? Cu ce is mai buni oamenii din acele sate si orase conduse de PDL-isti decat cele conduse de oameni de alta culoare politica sau, mai rau din punctul lor de vedere, independenti?!?! Va laudati ca sunteit mai buni decat ei, dar totodata motivati ca tot asa au facut si ei la randul lor. De ce ne luati de fraieri, domnilor candidati la presedentie?!?! Daca spuneti ca sunteti mai buni decat contracandidatii dumneavoastra, faceti in asa fel incat sa nu va bata Ala' de sus! Nu sunt un om credincios din fire, dar am ajuns sa fiu convins ca orice fapta are si rasplata.
Asadar si prin urmare, sunt sigur ca nu voi schimba nimic in tara asta. Cel putin nu singur. Daca as reusi sa mobilizez macar 2 (doi, da, doar doi) oameni sa ia atitudine fata de cei care ne conduc, sa-i penalizeze atunci cand nu se tin de promisiuni si persista in minciuni si prostii electorale, da, ma declar multumit! Nu vreau sa mor pana nu face puscarie un parlamentar neresponsabil de-al nostru (macar cateva luni, sa aiba timp sa reflecteze la ce a facut), sau sa aiba demnitatea sa isi ia propria viata in vazul tuturor; cred ca e cea mai mare pedeapsa pe care mi-o pot propune singur: sa mai traiesc inca vreo 200 de ani in mocirla asta cu iz de democratie.

2) Atunci cand un om moare, un altul se naste pentru ca sufletul lui sa traiasca mai departe."
Astfel, de fiecare data cand ceva din mine moare sau simt ca e pe moarte, voi scrie un articol despre acel lucru. Voi incerca sa las ceva in urma mea. Pentru ca odata cu partile muribunde sunt constient ca ma sting si eu. Da, sunt ferm convins ca traim pentru a ne indeplini visurile, pentru a ne impune ideile si totodata sa invatam din greselile altora.
Fiecare articol de aici, in cele mai multe cazuri va reprezenta o inmormantare pentru mine. Sper din tot sufletul ca pentru cei care le citesc sa reprezinte o nastere sau cel putin un botez. Imi doresc ca aceste articole sa fie puncte de plecare pentru viitoare idei. Nu doresc sa dau lectii de viata, doar sa reflectati mai mult asupra unor chestiuni pe care multi dintre noi le considera ca "asa e normal sa fie". Ei bine, atata timp cat ne raportam la trecut, progresul stagneaza, ba de multe ori regreseaza. Progesul trebuie sa progreseze, si oricat de pompos ar suna, cred ca e mai plin de esenta decat expresii de genul "iarna nu-i ca vara".