| ioana_5310 a întrebat:

am si eu o rugaminte.peste 2 saptamani am un casting la teatru.si trebuie sa joc un rol dintr`o piesa. m`am gandit la un monolg si am inteles ca potrivit ar fi monologul lui zita din o noapte furtunoasa.problema este ca am cautat peste tot acest monolog si nu-l gasesc. daca ma puteti ajuta cu un site ceva pe care pot gasi acest monolog v-as fi foarte recunoscatoare.va multumesc mult!

1 răspuns:
| Flori a răspuns:

Ioana, monologul Zitei este prezent la fiecare casting. S-ar putea sa ai neplacuta surpriza de a nu fi singura care-l recita. Dar, pentru ca te-ai decis asupra acestui monolog, uite aici:
"ZIŢA (luând biletul): Şi nu mi-l dai mai curând! Adu să văz. (merge la o parte şi citeşte.) "Angel radios! De când te-am văzut întâiaşi dată pentru prima oară, mi-am pierdut uzul raţiunii... (îşi comprimă palpitaţiile.) Te iubesc la nemurire, Je vous aime et vous adore: que prétendez-vous encore? Inima-mi palpită de amoare. Sunt într-o poziţiune pitorească şi mizericordioasă şi sufăr peste poate. O da! Tu eşti aurora sublimă, care deschide bolta azurie într-o adoraţiune poetică infinită de suspine misterioase, pline de reverie şi inspiraţiune, care m-a făcut pentru ca să-ti fac aci anexata poezie:

"Eşti un crin plin de candoare, eşti o fragilă zambilă, Eşti o roză parfumată, eşti o tânără lalea! Un poet nebun şi tandru te adoră, ah! copilă! De a lui poziţiune turmentată fie-ţi milă; Te iubesc la nemurire şi îţi dedic lira mea! Al tău pentru o eternitate şi per toujours."

(Foarte aprinsă, îşi face vânt cu scrisoarea şi se plimbă repede.): Spiridoane băiete, du-te, du-te iute; te aşteaptă siguralmente... du-te... spune-i să aştepte, viu şi eu după tine numaidecât, numai să vorbesc cevaşilea cu ţăţica."
Daca vrei sa vezi si dialogul purtat cu Spiridon(dialogul "se consuma" si inainte si dupa terminarea monologului!), poti intra aici ro.wikisource.org/.../O_noapte_furtunoasă (scena VI).
Poti incerca sa spui monologul lui Spiridon:mie mi se pare mult mai complex.Nu conteaza ca esti fata:te poti imbraca intr-un costum barbatesc, poti lua o palarie si, bineinteles, celebra tigare(monologul lui Spiridon este in scena V)! Te asigur ca,"deghizata" astfel si spunand monologul cum trebuie, vei face senzatie.
Multa bafta si tine-ne la curent!