| test5619481 a întrebat:

Salut TPU.

Cum as putea să mă mut din casa părintească fiind minor? Motivul pentru care doresc sa o fac este că familia mea mă îmbolnăvește din punct de vedere psihic! Părinții mei se ceartă aproape zilnic, taica-meu e alcoolic, am un frate cu grad de handicap care țipă, sparge lucruri, ne ataca pe mine și familia mea și știu că nu e vina lui (pentru că așa s-a născut) și mai ar fi câteva motive. Simt că innebunesc din ce in ce mai mult pe zi ce trece.
M-am gândit să mă mut la un cămin liceal dar nu mă lăsa părinții. M-am gândit să fug de acasă, dar mi-am dat seama că cel mai probabil o sa mor pe strada și părinții mei o să mă dea la poliție.

Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca esti sub tutela parinteasca pana la 18 ani.
Poti suna la protectia copilului sis a le spui disperarea ta si sa speri ca te vor ajuta ei, sa mergi la un liceu care are camin.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| SharpEagle a răspuns:

Pai, poti sa te duci la protectia copilului sau la autoritatea tutelara.
Le spui problema si o sa faca o vizita acasa. Daca ei constata ca nu e un loc in regula pentru un minor, pot chiar ridica dreptul tutelei.
Probabil ca or sa-ti ofere si cazare. E importanta si varsta. De la 16 ani te-ai putea angaja fara acordul lor. Daca ai peste 15, ai nevoie de acord. Sub 15 nu poti fi angajat, decat la negru.
N-ai alte rude la care ai putea sa pleci?

| adisise a răspuns:

Te ridici dp scaun si pleci. Cap ai si o sa te descurci. Am fost exact in situatia ta. Te ajut eu daca e.