| NoName234 a întrebat:

Cum se joaca miutza si 21(amlele cu mingea de fotbal)?
Dau funda celor mai clare si detaliate explicatii

3 răspunsuri:
| ARTHUR8033 a răspuns:

La miutza trebuie in primul rand sa fie un numar impar de jucatori, de exemplu 3, 5... din care 1 este portar si neutru si restul se impart in 2 echipe. Se stabileste pana la ce numar de goluri se joaca, prima echipa care ajunge la acel numar castiga. Cel care este portar se intoarce cu spatele la teren si degajeaza mingea cu mainile pe spate fara sa vada unde se duce si sa influenteze jocul pentru una din echipe. La 21 se joaca la o poarta, de obicei minim 3 jucatori trebuie sa fie si fiecare face duble cu mingea de jos, iar cel care are numarul cel mai mic de duble pierde si intra in poarta. Se joaca pe puncte care se aduna din faza cum e dat golul, daca e cu bara, cate duble s-au facut, daca e cu capul dat sau calcaiul. Cel care e in poarta trebuie sa apare sau sa-i faca pe cei care incearca sa-i dea gol sa greseasca dand pe langa poarta si in momentul ala se schimba cel care intra in poarta. Daca cel care este in poarta respinge de 3 ori mingea trimisa pe poarta in corner de la unul din jucatori se bate penalty. Punctele pleaca de la 1 pentru sut direct, 2 pentru un schimb intre jucatori si dupa aia sut si tot asa creste in functie de complexitatea executiei.

| LikEaGoD a răspuns:

Miuta

Cineva trebuie sa stea in poarta iar alti doi coechipieri/copii (Joaca mingea pana dau 3-5 goluri)

Pune-ti pe cineva in poarta ca si la miuta dar la 21 1 sta in poarta iar 5-7 copii trebiue sa salte mingea cu picioru` in sus iar altu` trebiue sa-i dea gol portarului. Daca portarul primeste 4/9/14/20 de goluri are (VANATOARE). Atunci cand are vanatoare are voie sa va alerge cu mingea pana va nimereste