| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna miutza si cum se joaca? posibil joc cu mingea, as avea nevoie de detalii pentru una bucata verisor de 5 ani f obraznic big grin

Venită prin Twitter către @tpuro de la @ioanapiscociu
19 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Miuta este un joc cu mingea de fotbal, intr-adevar...in primul rand, trebuie un numar impar de jucatori... unul va fi portar, iar ceilalti se impart in 2 echipe egale...se joaca la o singura poarta... portarul este neutru, nu are treaba cu nici o echipa (teoretic big grin ) el degajeaza mingea pe spate, pentru a evita orice suspiciune.cand mingea iese in aut de poarta, este corner... daca o echipa acumuleaza 3 cornere, echipa adversa va beneficia de un "penalty", lovitura de la 7 m... fara zid, evident...cam asta stiu eu din ce jucam odinioara... sper ca nu am omis cevahee hee

| Patriciu_Pop_1989 a răspuns (pentru andreutz):

Din cate stiu eu...ce ai descris tu aici se numeste victorie...

| andreutz a răspuns:

Mihai A, crede-ma ca nu sunt tampit...stiu si eu ce am jucat 15 ani din viata mea...daca iti zic ca la mine se cheama miuta, pai sa stii ca asa e big grin daca la tine o fi insemnand altceva, asta e...eu mi-am dat cu parerea despre ce stiu eu...sunt curios, de unde esti tu? adica unde exista denumirea asta "la malai" ? happy

| andreutz a răspuns:

Mihai A, crede-ma ca nu sunt tampit...stiu si eu ce am jucat 15 ani din viata mea...daca iti zic ca la mine se cheama miuta, pai sa stii ca asa e big grin daca la tine o fi insemnand altceva, asta e...eu mi-am dat cu parerea despre ce stiu eu...sunt curios, de unde esti tu? adica unde exista denumirea asta "la malai" ? happy

| andreutz a răspuns:

Mihai A, crede-ma ca nu sunt tampit...stiu si eu ce am jucat 15 ani din viata mea...daca iti zic ca la mine se cheama miuta, pai sa stii ca asa e big grin daca la tine o fi insemnand altceva, asta e...eu mi-am dat cu parerea despre ce stiu eu...sunt curios, de unde esti tu? adica unde exista denumirea asta "la malai" ? happy

| andreutz a răspuns:

Mihai A, crede-ma ca nu sunt tampit...stiu si eu ce am jucat 15 ani din viata mea...daca iti zic ca la mine se cheama miuta, pai sa stii ca asa e big grin daca la tine o fi insemnand altceva, asta e...eu mi-am dat cu parerea despre ce stiu eu...sunt curios, de unde esti tu? adica unde exista denumirea asta "la malai" ? happy

| andreutz a răspuns:

Mihai A, crede-ma ca nu sunt tampit...stiu si eu ce am jucat 15 ani din viata mea... daca iti zic ca la mine se cheama miuta, pai sa stii ca asa e big grin daca la tine o fi insemnand altceva, asta e...eu mi-am dat cu parerea despre ce stiu eu...sunt curios, de unde esti tu? adica unde exista denumirea asta "la malai"? happy

| Parintele a răspuns:

In Bucuresti se numeste "La Malai" jocul cand portarul neutru arunca mingea pe spate.

daniela
| daniela a răspuns:

Conform dex miuta = mijloc de realizare a pregatirii fotbalistice (in fotbalul de performanta) constand din intrecerea a doua echipe, formate din 5-7 jucatori, pe un spatiu restrans de joc ( de obicei de-a latul terenului) si cu porti de dimensiuni mici 1m x 0.5m sau intrecere amicala, cu scop distractiv, intre doua echipe create ad-hoc, desfasurata dupa regulile unui meci adevarat de fotbal.
Asta este variata oficiala a acestui joc.
Prin targ insa fiecare joaca cum poate si dupa reguli stabilite de comun acord asa cum mi-au povestit nepotii mei, numai fotbal sa fie.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Fotbal in miniatura. teren mic, porti mici, jucatori putini. Portarii nu au voie sa atinga mingea cu mana, deci pot juca activ pe teren. e destul de tehnic, si foarte foarte distractiv.

| MihaiA a răspuns:

Andreutz, ala despre care vorbesti tu se numeste " La Malai ".
Miutza e un joc de fotbal obisnuit, numai ca se joaca la porti mici ( si eventual dintr-un numar fixat de atingeri )

| N538961518 a răspuns:

Iar inaltimea portii este pana la genunchi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bahh.andreutz:ai auzitt de VICTORIA? miutza s joaca la doua porti dar portile sunt mai miki si nu este portar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate uh au povestit despre victoria nu miutza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Miutza inseamna sa joace 3 la o poarta si la 3 suturi langa poarta celalat da penalti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se joaca in minim 3 unul sta in poarta iar ceilalti doi se ataca intre ei cu mingea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un singur portar la o singura poarta ceilalti dau trei pase la a treia pasa portarul fuge sa atinga mingea chiar si cu mana si va intra in poarta cel care a atins ultima oara mingea, iar portarul daca primeste trei goluri iese afara si intra altcineva andreiutz nu are dreptate ala e "lamalai"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un jocu cu mingea si poart este de un 1 metru si e fara portar si cad e hent sau fault sau 3 cornere se bate din poarta in poarta fara portar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andreutza aia se numeste victoria