| Recenz0r a întrebat:

De curand, voi sustine examenul de evaluare nationala pe 15.In momentul de fata, nu sunt foarte decis in legatura cu viitorul meu liceu si studiu.Pentru cine stie, daca m-ati putea ajuta sa aleg intre Spiru Haret sau Gheorghe Asachi (Piatra-Neamt).Tin sa mentionez ca sunt ingrijorat si in legatura cu faptul ca daca ma voi duce la Spiru (spre exemplu) si ma voi duce pe turism si alimentatie, nu stiu ce o sa fac in viitor si la ce facultatea ma voi duce.
Daca cumva stiti ce ma pot face si daca imi puteti da cate sfaturi ar fi perfect.Mentionez urmatoarele profiluri la urmatoarele licee, Gheorghe Asachi:Filologie, Stiinte Ale Naturii/Sociale, Spiru Haret:Economie si Turism si Alimentatie (TIN SA MENTIONEZ CA NU AS VREA SA MA DUC LA ECONOMIE LA SPIRU DEOARECE EXISTA ALT LICEU IN PIATRA NEAMT CARE SE BAZEAZA PE ECONOMIE)

Răspuns Câştigător
| Anonima163333 a răspuns:

Hei! Legat de turism și alimentație, zic ca nu-i grozav profilul. Poti sa ajungi agent de turism, bucătar sau ospătar.Meseriile nu-s prea atrăgătoare. Pari destul de inteligent, la bio și la chimie(materiile cele mai importante pentru a ajunge medic) te pricepi.Mai pune-te pe învățat la mate/romana zilele astea ca să ajungi la științe, unde ai viitorul asigurat, dacă pot zice asa

2 răspunsuri:
| Anonima163333 a răspuns:

Salut.As zice sa te duci pe stiințe ale naturii dacă te pricepi la chimie/biologie/fizica și puțin la matematica. Poți urma medicina, dacă te duci pe acest profil...
Filologia nu-i o opțiune grozava. Ce poți sa ajungi? Scriitor, profesor, translator? Și la filo este foarte bine dacă ești talentat la romana și la limbile străine.
Economia...nu știu ce sa zic...dar dacă ești cât de cât bun la mate, ai șanse.
Alegerea e a ta. Bafta la Evaluarea Națională!

| Recenz0r explică (pentru Anonima163333):

Salut,ai dreptate insa daca ar fi dupa mine, m as duce si la cel mai smecher liceu, insa pentru a ajunge la Asachi (Stiinte ale Naturii) trebuie sa fiu un pic mai bun! Mentionez faptul ca imi trebuie o nota frumoasa de 7, 60-7, 70 ca sa intru! In cealalta parte, am nevoie de o nota mai mica de 7, 10-7, 20. Daca m ai ajuta si la capitolul cu Turism si Alimentatie, m ai ajuta extrem de mult.Insa,sa iti raspund la intrebare, da ma pricep la chimie pentru ca ma mentin pe 8-9-10. La Biologie, da 9-10, insa mai greu la fizica deoarece am avut si note de 5, insa in a 8-a m-am ridicat foarte mult si am reusit sa am si 8-9

| Anonima163333 a răspuns (pentru Recenz0r):

Hei! Legat de turism și alimentație, zic ca nu-i grozav profilul. Poti sa ajungi agent de turism, bucătar sau ospătar.Meseriile nu-s prea atrăgătoare. Pari destul de inteligent, la bio și la chimie(materiile cele mai importante pentru a ajunge medic) te pricepi.Mai pune-te pe învățat la mate/romana zilele astea ca să ajungi la științe, unde ai viitorul asigurat, dacă pot zice asa