| violetta987 a întrebat:

de mica imi place sa cant dar problema este ca nu am o voce chiar atit de frumoasa, prietenii mei nu spun nimic dar nici profa de muzina dar eu intodiuna sper ca cineva sa-mi spun ca am un talent, sa cant spuneti-mi va rog citeva sfaturi sa am o voce mai frumoasa si cum sa devin o cintareata? m-as duce la canto dar e foarte departe

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Personal, nu sunt de acord cu ce spune justsomebody. Sunt multe persoane fara talent si care prin munca multa au ajuns sa exceleze intr-un anumit domeniu. Nu este vorba de talent, daca ai vointa si muncesti mult, vei putea sa ajungi sa faci performanta, iti trebuie insa niste indrumatori buni. Vocea se poate antrena, asa cum poti antrena orice muschi al corpului, poate nu vei ajunge chiar cantareata de opera, dar daca depui suficient efort este posibil sa ai succes in industria muzicala.

| JustSomebody a răspuns:

Ia să mai dau şi eu nişte răspunsuri pe TPU. Deci, Violetta o fiinţă talentată la început este ca un diamant neşlefuit. Prin muncă devine "şlefuit" Ce înseamnă asta? Talentul ti-l dă Dumnezeu. Fie îl ai, fie nu! Apoi, cu ajutorul specialiştilor ( profesorilor) înveţi cum să cânţi mai corect, să-i zicem aşa. Dacă nu ai talent, nu o sa ajungi o vedetă, o cântăreaţă ADEVĂRATĂ ŞI APRECIATĂ. După mine, ori eşti bun, ori nu. Ca să te convingi dacă ai voce sau nu mergi la o preselectie pentru cursuri de canto şi/sau vorbeşte cu un profesor care ştie ce face. Nu vreau să te supăr, dar nimeni nu o să îţi bage talent/voce în gât! Dacă îţi place să cânţi, fa-o. Dar este o diferenţă între o cântăreaţă si fata căreia îi place să cânte!

| McO a răspuns:

Dacă îți dorești atât de mult să mergi la canto, nu ar trebui să găsești scuze și să mergi indiferent că e departe sau nu.