| XxXFuCcckMyyyXxX a întrebat:

De prin 2018 am ajuns sa fiu,, Psihologul prietenilor" ironic vorbind. Nu sunt neaparat cel mai bun exemplu pentru a oferi sfaturi altor persoane, nu sunt mare inteligent sau vezi doamne, nenică de la țară se dă mare psiholog.
Sunt un om care ofera ganduri pozitive, un om care te asculta cand ai nevoie, un om care incearca sa te ajute si sa-ti arate partile pozitive intr-o oarecare masura.
Ce rugaminte am de la voi?
In primul rand, eu mereu incerc sa socializez cu oamenii, sa-i ajut si sa le fiu alaturi, in schimb sentimentul nu e acelasi, o mare parte din ei au incercat sa profite de bunatatea pe care am oferit-o si cand le era greu, apelau la fraier, cand isi faceau relatii, salutau sec, nici nu raspundeau la mesaje sau la apeluri. Multi dintre ei au fost materialisti, vezi X, da-mi lucrul respectiv, suma respectiva si iti aduc maine, iti dau inapoi, imprumuta-mi masina, hai lasa-ma sa stau azi cu prietena mea la tine ca ai multe camere, fa-ne de mancare, da-mi bluza aia ca ma intalnesc cu fata aia, imprumuta-mi Ps4-ul. Etc
Credeam ca bunatatea este singura calitate pe care o am, dar m-am inselat, astazi nu stiu daca mai am 2-3 prieteni in care pot avea incredere.
In al 2-lea rand eu ma simt naspa cand nu pot sa ajut, dar parca ma simt naspa si cand sunt luat de prost, sunt prea slab pentru a fi rau cu ceilalti, nu am cerut de multe ori ajutor, nici nu am de la cine, multi dintre ei sufera in dragoste, ii ajut sa treaca peste, le dau sfaturi, incerc sa-i impac si cand sa ajute inapoi, vezi ca n-am timp, vorbim altadata, chestii de genul.
Chiar nu stiu cum sa fac sa ma impac cu mine insumi, mi-am consumat toata energia pozitiva pe altii. (Si nu, nu am innebunit de la Covid 19) poate ca datorita lui mi-am dat seama de cat de naiv am putut sa fiu.
Asta e, daca d-voastra credeti ca merita sa-mi oferiti un mic sfat, eu vi-l accept cu mare drag. Scuzati-ma ca v-am luat din timpul d-voastra cu problemele de 2 bani.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Costin2020 a răspuns:

Nu este o problema de 2 bani. E ceva important. Uite vreau sa fiu sincer cu tine si o iti spun parerea mea, sti nu trebuie sa te ei dupa nimeni ca parerea lui e perfecta. Aceia care pleaca nu ii poti numi prieteni si care profita ei sunt cel mult amici. Au fost dati cand ieseam cate 30 afara si sincer iti spun nu am pastrat legatura cu nici unul dintre acesti "prieteni". Acuma cu mandrie spun am doar 2 prieteni. Da sunt acolo cand conteaza mai mult. Sti ca sa ai un prieten bun trebuie sa ai numite calitati sa fi de incredere, putin destept, sincer nu toti pot fi asa. Prieteni adevarati sunt ceva rar dar raman mult timp.Amici sunt doar de o vara, un an maxim. Sincer incearca sa te relaxezi sa meditezi la tine gandeste-te. Citeste o carte ( ca nu se stie niciodata ce citesti iti va prinde bine in viitor) uitate la un film. Incearca sa iti stabilesti niste obiective. Totul va fi bine. Nu stiu cat de util iti este raspunsul meu. Am simtit nevoia sa iti raspund ca problema asta am avut-o si eu.

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Cumva în sinea ta ai ajutat pentru a primi o răsplată, o recunoștință din partea lor, ceea ce nu e ok. Atunci când ajuți, o faci pentru că așa simți, fără să speri la ceva în schimb. Ajutându-i pe alții te ajuți pe tine, făcându-te să te simți bine. Spui că ți-ai consumat energia pozitivă pe alții, dar ar trebui să fie invers. Atunci când ajuți te încarci cu energie pozitivă. Energia ta pozitivă se pierde prin alte părți, iar una din ele este să ai așteptări de la oameni. Nu ajuta în schimbul prieteniei, aprecierii etc., fă-o dacă simți, si dezinteresat, așa cum ajuți un străin că i-a picat portofelul pe stradă, ori s-a împiedicat și îl ajuți sa se ridice etc., pe care nu o să-l mai vezi niciodată. Oare ai așteptări de la acel străin să îți înapoieze gestul? Sau te face să te simți bine pur și simplu că ai ajutat un om!?

| Cloudless a răspuns:

E o problema dificila, existentiala am putea spune. Cu ce te confrunti tu se poate numi sentiment de devalorizare a propriei persoane datorat superficialitatii relatiilor de prietenie. Solutia e simpla si complicata in acelasi timp. Alege prieteni dintr-un grup de oameni cu care te intersectezi des, care nu cauta castiguri si sunt dispusi asemenea tie sa ofere mai mult decat sa primeasca.