| suiramel a întrebat:

deci am o problema, ma cert cu mama mea pentru ca vrea sa fac pregatire la matematica (Sunt a 12-a), faza e ca eu in acest prim semestru, am mai plecat de la orele de matematica pentru cateva ciubucuri (part time job) fara sa stie ai mei despre ce e vorba si nici nu o sa stie, ei cred ca sunt paralel, faza e ca eu stiu destul de bine la mate, tinand cont ca in anii trecuti media mea aprox pe 9-11 a fost de 7, acum am note mici pentru ca am lipsit si nu am inteles, eu am o FOBIE sa zic asa de aceste asa zise pregatiri, pur si simplu urasc sa stau cu cineva singur si sa fac exercitii, am vorbit si cu profesoara mea de mate si mai bine as face cu ea ca o cunosc deja decat sa fac cu altcineva necunoscut. Intrebarea mea e, cum as putea sa i spun mamei mele ca NU VREAU SA FAC PREGATIRE? pentru ca ma tot bate la cap du-te du-te, ma cert cu ea zi de zi pe tema asta, oricum i as explica tot pe ei o tine... nu stiu ce naiba sa i mai fac, si daca i zic sa vorbeasca cu profesoara mea de mate sa vada cum m am descurcat eu nu vrea, zice ca trebuie sa schimb sistemul de invatare si de aia ma pune sa fac cu alta profesoara... deci nu mai pot de nervi, chiar daca m as duce la asta o sa ma duca nervos, stresat si tot nu o sa rezolv nimic, probabil o sa reactionez si mai urat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii ca nu te intereseaza bacu si nici admiterea la facultate ca tu te descurci din ciubucuri.

ps "faza e ca eu stiu destul de bine la mate, tinand cont ca in anii trecuti media mea aprox pe 9-11 a fost de 7" 7 nu inseamna ca stii destul de bine, inseamna ca esti de la mediocru in jos si ai nevoie de un imbold prin pregatire

| neutrino a răspuns:

Spune-i ca a gresit ca si-a pus sperante in tine.

| Fatamuntilor a răspuns:

Treaba sta destul de simplu.
Doveste-i ca nu ai nevoie de pregatire.
Adu-i note mari, ai grija sa ao note bune in exteporale, dar mai in teze

Propune-i un pact; Spune-i ca daca te lasa sa nu faci pregatire la mate, vei lua note mari, ba mai mult ve-i lua si bacul cu nota de trecere macar. Daca nu treci bacul esti de acord sa te pregatesti pentru sesinea urmatoare.

| laramistigan27 a răspuns:

Ma,eu zic sa mergi sa vezi ce se intampla ca nu mori, si dupa aia daca nu merge, asta e happy

| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Explica-i mamei tale ca nu vrei sa faci pregatire cu cineva necunoscut, ca ai o problema si ca nu te simti bine in preajma persoanei respective.

Foarte bine ar fi daca ai incerca macar o data sa te duci la pregatire asa cum spune mama ta si sa vezi cum este. Incerca macar, pentru ca, dupa o sedinta sau doua, sa poti sa ii spui ca nu te simti bine si sa incepi sa faci pregatire cu profesoara ta.

Sper ca te-am ajutat! Pupici!