| trocki1238238409238409 a întrebat:

Salut TPU! Deci in ultimele 2 luni, am fost extrem de ocupat cu bacul si admiterea la facultate. In acest timp, nu am mai iesit cu prietenii asa cum obisnuiam, seara de seara si acest lucru pare ca ne-a indepartat. Cand ma chemau, nu puteam merge ca invatam, iar acum nu mai ma cheama. Tin sa mentionez ca si ei ar fi putut da la facultate si sa avem interese comune, dar lor nu le pasa de astea. Nici eu nu stiu daca facultatea e alegerea corecta fiindca ma simt foarte singur si trist fiindca stau mai mereu acasa, parca nici nu mai stiu cum sa vorbesc cand sunt intre mai multi oameni si cred ca intru in ceva depresie. Eu hotarasem sa dau la facultatea de automatica si calculatoare, dar acolo cred ca e mult de invatat, iar eu nu mai am puterea sa fac asta, gandindu ma ca prietenilor mei nu le mai pasa de mine. Ma gandesc sa renunt sa mai merg la facultate si sa gasesc o sursa de venit cat de cat si apoi nu stiu. Nu am idee. Vreau sa fiu integrat din nou in grup, vreau sa imi revin. Mai ma apasa si partea cu facultatea fiindca nu stiu ce va fi, trebuie sa cunosc si acolo oameni noi, dar tot ce vreau eu e sa revin la intelegere cu prietenii mei, asa cum era inainte, cu statul tarziu vara, meciuri de fotbal ocazionale si multe altele. Simt ca e cel mai greu moment al vietii mele de pana acum si nu stiu cum sa trec peste si ce ar trebui sa fac. Va rog, orice sfat e binevenit sau chiar ceva ajutor specializat daca asta e nevoie. Orice ar fi, nu e deloc bine si parca pe zi ce trece mi se agraveaza starea tot mai mult.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca nu te mai cheama afara, ii poti chema tu. Tu de ce nu ii inviti? Probabil nu te mai cheama afara cu gandul ca o sa ii intrebi tu daca ies. Fa tu pasul. Daca prietenii tai nu dau la facultate, asta nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel. E un lucru important facultatea si te sfatuiesc sa mergi. Nu o sa iti ofere un job pe tava, asta sa fie clar de la inceput, dar atata timp cat iti vezi de treaba si incerci sa te agati de oportunitati, daca apar, daca nu, va trebui sa iti gasesti singur, vei fi mult mai castigat. La facultate o sa vezi ca o sa fie super ok. In general sunt oameni misto, prietenosi. Nu sta retras, fii tu insuti si o sa fie foarte bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Si ce te impiedica sa-i chemi tu acum pe ei?
Invita-i, trage de ei...ca asa este intre prieteni.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste facultatea si viitorul tau profesional, fa-ti planuri care depinde NUMAI de TINE si nimeni altcineva, fiindca la sfarsitul zilei (peste ani) nici parintii si nici pretenii nu vor fii alaturi in casa, cu nevasta si copii.
Nu mai face planuri inventand probleme fara sens, ca nu de ele trebuie sa tii cont cand iti decizi cariera si studiile!
Prietenii vin si pleaca si in viata ta raman alaturi doar foarte putini oameni seriosi, doar cei care te apreciaza asa cum esti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai intrat la facultate, nu renunța pentru prieteni.