| unbaiatanonim a întrebat:

diriginta mea a sesizat ca sunt multe scutiri care par false dar nu poate dovedi asta si a spus ca nu mai motiveaza absentele decat daca o suna parintii sa ii spuna. Are voie sa faca asa ceva? straight face Adica nu e obligata de lege sa motiveze absentele pe baza de scutire?

Răspuns Câştigător
| Foxie2 a răspuns:

Ba da e obligata. Dar e diriginta. daca vrea sa se asigure ca sunt reale iti suna parintii are tot dreptul. Daca sunt intr-adevar reale n-ai de ce sa-ti bati capul daca sunt false ar fi bine sa le spui parintilor macar pot minti pentru tine sa te scoata din incurcatura :/ cu toate ca pedepsele vor aparea.
Oricum spune-le sa nu-i ia prin surprindere.
Bafta!

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

Are dreptul sa cere confirmarea de la parintii tai! daca te va prinde ca ai folosit adeverinte false ( este ilegal sa faci fals in act ) risti sa fii pedepsit aspru, grija mare!