| AliSimpluro a întrebat:

Salut TPU! Eu de mai multi ani am o pasiune, anume electronica, numai ca ma gandesc ca daca devin tehnician electronist, pe mine asta ma limiteaza prea mult. Eu am fost de mic un copil supradotat, am putut citi de la 3 ani jumatate, iar scoala mi s-a parut mereu usoara si notelee mele mereu au fost de 10 pe linie, si chiar si acum, in liceu sunt foarte bune, avand multe note de 8 si de 10, numai ca am neincrederea ca eu poate nu as avea capacitate sa fac o facultate precum politehnica. Familia mea ma vede cel mai potrivit pentru facultatea de medicina. Numai ca eu la electronica, am mai incercat sa invat singur, dar de multa vreme nu am invatat lucrurile de baza si nu stiu sa repar sa fac nimic, nu prea am abilitati practice la treaba asta, dar nici nu prea am avut de la cine sa invat, si cand m-am mai intalnit cu persoane de aceasta meserie, timpul meu petrecut cu ei a fost destul de limitat ca sa pot sa invat ceva de la ei. Pentru medicina, nu stiu cat de potrivit as fi, mai ales ca eu sunt profilul de stiinte sociale, plus sunt destul de fricos si anxios. Oare ar trebui sa evit meseria de medic? Sa vad ce imi iese cu electronica, sau sa imi ascult familia? Ma puteti ajuta cu vreun raspuns? Multumesc.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am fost de mic un copil supradotat...numai ca am neincrederea ca eu poate nu as avea capacitate sa fac o facultate"

Ori prima afimație e falsă ori a doua - decide-te in ceea ce te privește

| mODIN a răspuns:

Da la politehnica daca asta iti place. Cu facultatea de medicina nu te joci...

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Da la ce-ti place vere nu la ce vor ai tai rolling on the floor, ca tu esti destept in momentu asta datorita tie, deci automat ar trebui sa faci ce-ti place.Cand vei fi batran vei regreta ce nu ai facut, nu ce ai facut.