| Radu92 a întrebat:

Imi poate spune careva, care a comandat de pe ebay, sau care stie. Care sunt taxele de transport/livrare, taxele de la vama? Sau care sunt modalitatile de livrare. Pot primi produsele prin posta?

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca cumperi din Europa platesti doar transport si TVA! transportul adica taxele de livrare difera de la vanzator la vanzator si este in functie de greutate si volum. Vama platesti doar daca cumperi din afara Europei dar nu mereu! Din afara Europei valoarea maxima este de 45 euro. Daca depasesti aceasta suma si destinatarul scrie pe colet ca bunurile trimise tie nu sunt de valoare atunci poti sa nu platesti taxa vamala nici la 200 euro de exemplu. in schimb daca scrie ca lucrul este de valoare atunci platesti taxa vamala! De regula expeditorul nu scrie ca lucrul este de valoare in multe cazuri pentru a plati si el mai putin la trimiterea coletului! Deci daca cumperi haine, piese electronice(nu aparate), pafumuri, ceasuri etc...nu cred ca vei plati taxe vamale in schimb TVA platesti sigur! Exista un tabel in vama dupa care se calculeaza tva iar in cazul cand produsul nu este in tabel atunci dai o declaratie si platesti tva din ce declari! Produsele sunt aduse la destinatar de firma de curierat. Sper ca m-ai inteles!