| AngelaCristina a întrebat:

happy In ultimul timp toate stilourile mele scriu subtire, iar de obicei cele groase sunt ieftine - ceea ce imi convine. Am incercat sa cumpar unul mai scump cu nr. 15 din 16 la grosime dar scrie foarte subtire! Ce sa fac si cum imi dau seama de cat de gros scrie un stilou daca nu il pot testa inainte?

Răspuns Câştigător
| Simbolist a răspuns:

Ba poti sa iti dai seama! nu ma pricep sincer la cele cu numere,dar pot sa spun ca majoritatea firmelor respectabile(Parker, Waterman, Pelikan) numeroteaza penitele cu litere dupa cum urmeaza:EF-extrafine(f subtire); F-fine(subtire); M-medium(mediu); B-broad(gros); BB-extrabroad(foarte gros). Numai bine.

3 răspunsuri:
| iseewhatyoudidthere a răspuns:

Nu poti sa iti dai seama de asa ceva. in schimb poti sa apesi usor penita, ca sa scape mai multa cerneala. Doar un pic, atat.Sa nu il strici.

| Simbolist a răspuns:

Funda?

| AngelaCristina explică:

Multumesc, voi incerca!