| Andra382 a întrebat:

La tema de la matematica am intalnit un semn ca un fel de U, opus semnului de intersectie(intersectie la matematica).Ma puteti ajuta sa imi spuneti ce inseamna?
Funda.

Răspuns Câştigător
| ImmortaluL a răspuns:

{1,2,3,4} U {4, 5,6, 7} = {1, 2,3, 4,5, 6,7}

5 răspunsuri:
| ComatoseWine a răspuns:

Reuniunea-multimea formata din toate elementele din multimile date scrise o singura data:d

| Deliα a răspuns:

Inseamna reuniune adica toate numerele la un loc.

| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Reuniunea este multimea formata din toate elementele comune si necomune mulțimilor data, luate o singură dată.
Baftă si un an nou fericit!

| 21Ratio a răspuns:

U = ReUniune

| hmmmm96 a răspuns:

Buna..deci:
U=REUNIUNE
- adica multimea formata din elementele celor doua multimi; elementele care se repeta scriindu-se o singura data.
ex: A={0, 1,2, 3,4}
B={2, 4,6, 8}
AUB( A reunit cu B)={0, 1,2, 3,4, 6,8} (Elemente comune si necomune luate o singura data)
Sper ca te-am ajutat:*