| DiamondEyes a întrebat:

Salut TPU, ma confrunt cu stima de sine scazuta din cauza ca nu ma descurc la facultate si prefer sa nu vorbesc cu nimeni de teama sa nu ma intrebe cineva ceva legat de materie si sa ma fac de ras. Semestrul trecut au fost colegi care au comentat de mine, dar o faceau in spatele clasei, eu stand in prima banca si m-am prefacut ca nu aud, dar am confruntat o tipa si totul a fost ok pana la sfarsit. Semestrul asta iar am cateva dintre persoanele alea si mi-e frica sa nu devina oribil, dar in acelasi timp vreau sa ma focusez si pe facultate. Sa nu mai spun ca am un profesor care numeste studenti random sa-i raspunda la intrebari si azi a facut asta cu mine si m-am fastacit, iar colegii aia dadeau a "nu" din cap. Ma gandesc sa ma retrag de la curs si sa il reiau semestrul urmator, ma gandesc sa ii confrunt, dar mi-e sa nu-mi rada in fata, ca ei sunt atatia. Un sfat?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stiu cum sa-ti spun, insa asa cum te simti tu legat de performantele la facultate se simt jumatate din studenti.Adevarul e ca sunteti acolo sa invatati iar daca alegeti sa comunicati pe diverse subiecte e imposibil sa nu fie cineva care stie despre ce vorbeste, ajutandu-i pe ceilalti.Asa ar trebui sa functioneze, sa iti gasesti un grup unde fiecare contribuie cu cate ceva si in felul acesta treceti mult mai usor peste orice sesiune, orice predare de proiect etc.

Eu recunosc ca am facut greseala de a privi lucrurile din aceeasi perspectiva in anul I si nu mi-a fost deloc bine.Din anul II mi-am facut cateva prietene si lucrurile s-au schimbat drastic, mai ales pentru psihicul meu. Ignora-i pe cei care comenteaza de parca inca mai sunteti in clase de gimnaziu/liceu, nu merita.

Also, gandeste-te ca pe acesti oameni nu prea ii vei mai vedea vreodata, deci nu are niciun sens sa te ingrijorezi ce vorbesc si ce nu pe la spatele tau.Sa renunti la curs din cauza lor, pierzand din timpul tau pretios, e pur si simplu o prostie uriasa. Daca ai ajuns pana aici atunci inseamna ca este ceva de capul tau, nu? Alege sa tratezi lucrurilor in mod matur, sa te comporti ca un adult pe care il doare in fund de ceilalti, nu ca un copil care nu doreste sa mearga la scoala pentru ca este hartuit de alti copii.Succes!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Igonora-ti colegii rautaciosi sau barfitori, fiindca nu faci decat sa inrautatesti situatia.
Pune mana serios sa inveti pe rupte la facultate, ca sa fii intotdeaunja foarte bine pregatit si sa iei calificative mari, fiindca numai asa iti crestere increderea in tine si automat stima.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dar tie de ce îți pasa de ce cred ei? Lasă-i in pace și vezi-ți de interesul tău, facultatea. Peste o zi ei uita ce ai zis. Nu merita sa lași un curs pentru asta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Contradictoriu a ceea ce spun majoritatea, sa stii ca frica nu trebuie indepartata. Ea trebuie acceptata si observata. Nu mai stiu exact cine a spus citatul ce urmeaza sa-l scriu, dar e unul foarte precis : "Curajul este frica ce tine mai mult decat un minut"

Si eu si toti ceilalti de aici, am trecut, trecem si o sa trecem prin frica mai mereu. Ceea ce ne-a facut insa sa trecem prin frici mai departe, a fost gandul ca acel lucru de care ne era/este frica, aveam/avem nevoie de el pentru a putea merge mai departe prin viata.

Multi folosesc termenii : " o sa treci peste" sau "ocolesc / evita" situatia prin care au nevoie sa treaca. Astfel ei raman blocati la acea frica si nu vor avea rezistenta la ea deloc. In loc sa te gandesti cum "ca ti-ar fi frica sa...", gandeste-te la "cum ar fi daca as reusi sa...". Ehh, deja suna altfel nu crezi?
Cand iti apar in minte ganduri care te fac sa dai inapoi sau sa eziti din frica, reformuleaza acele ganduri cu unele care te indeamna sa le incerci. Chiar nu conteaza daca o dai de de gard o data sau de doua ori, conteaza ca tu vrei sa livrezi acel mesaj, ce initial iti era frica sa-l livrezi.
Invata sa traiesti cum vrei tu, nu dupa cum crezi tu ca ar vrea altii sa traiesti.

| DiamondEyes explică (pentru StoicAnalysis):

Multumesc!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru DiamondEyes):

Cu placere! Poti nota intr-un carnetel sau intr-o agenda seara, cam prin cate frici ai trecut cu succes in ziua respectiva. Asta daca ai o fire competitiva. Pentru a te stimula sa treci prin mai multe sau macar sa mentii atitudinea de "o sa o rezolv si pe asta"