| Razvan99176 a întrebat:

ma numesc: razvan am 16 ani sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica, si pe viitor ma intereseaza sa urmez o facultate de Jurnalism ( cred ca asta este) eu as vrea sa devin Cameraman in industria Filmelor, si nu stiu ce facultate trebuie sa fac sa devin cameraman de facultatea de jurnalism iar dupa aia un master in cameraman sau cum, ca eu nu inteleg? / ma poate ajuta cineva eu ma descurc de minune sa zic asa la Limba romana si am scris 2 carti inspirate din Stapanul inelelor si Harry Poter si am primit laude de la profesori de romana si m-ar interesa sa urmez o facultate de cameramani sa pot lucra in Romania sau afara in industria filmelor ( eu ador filmele Fantasy ) ma poate ajuta cineva ce pot sa fac unde ma pot duce? / si ce se face la facultatea de jurnalism? dau funda va multumesc foarte mult, cu respect Razvan.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, profilul mate-info, cu o medie,, barosana si un bac reusit, iti va oferi o paleta larga de optiuni atunci cand il vei termina.Bafta! Intre timp dezvolta-ti aptitudinile literare,invata temeinic limba engleza, si cu acest,, bagaj,, la momentul potrivit te poti inscrie la jurnalism, ori ceva de profil.Succes!

2 răspunsuri:
| Cataliciiii a răspuns:

Gasesti tu bafta

| guitarplayer666 a răspuns:

Buna intrebare Razvan. Si eu sunt la profil de mate-info si pe clasa a 9-a aveam exact acelasi gand pe care il ai tu, sa devin cameraman, si aveam si vreo 3 conturi pe youtube cu tot felul de filme, ba chiar m-am luat o camera de filmat cu 1500 lei. Acuma sunt pe a 12-a si m-am hotarat sa dau mai departe la geodezie, nu te grabi, mai ai timp sa te gandesti. Dar daca nu te razgandesti si vrei sa deci ceea ce ti-ai propus, din cate stiu eu la cluj la facultatea de teatru si televiziune este o sectiune multimedia si acolo cred ca gasesti ce cauti, la jurnalism nu prea cred ca este cv cat de cat ok ca sa devii cameraman.
Uite un situl, dai la admitere si acolo o sa vezi cu verde in stanga "Domeniul cinematografie, media "

http://teatrutv.ubbcluj.ro/ftt.html

Sper sa te ajute ^^.