| DenisAurelian a întrebat:

Salut TPU, mai sunt mai putin de 3 luni pana la bac si nu stiu nimic, am nevoie de sfaturi, pur si simplu ma simt coplesit de atata informatie.Dau la Romana, Geografie si Istorie. Istoria si geografia ma intereseaza oricum, nu vreau sa le invat doar pentru bac, mi se par interesante si am nevoie de ele in viata, dar imi e foarte greu sa retin si sa inteleg anumite lucruri, imi e greu sa imi pastrez atentia.La romana si istorie va trebui sa imi exprim opiniile pe anumite subiecte si imi e foarte greu sa am o opinie legata de anumite lucruri, imi e greu sa inteleg anumite concepte si cuvinte chiar daca citesc definitii de zeci de ori.De cele mai multe ori, chiar daca ma intereseaza un subiect anume, cand vreau sa citesc despre acel subiect si vad multe randuri de informatii creierul meu parca fuge instant cu gandul la alte lucruri.Un lucru care inrautateste asta e faptul ca nu am motivatie absolut deloc, simt ca nu pot face nimic, cel mai probabil asta e din cauza depresiei (diagnosticat de psiholog, nu zic doar asa). Ce pot face ca sa invat rapid si eficient?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motivatie:
Daca nu vrei sa muncesti din greu toata viata pentru un salar mizerabil, atunci pana la terminarea BAC-ului:
- pui deoparte telefonul "destept" cu aplicatiile sociale
- pregatesti si citesti toata bibliografia pentru romana
- pe foi separate, notezi TOT ce consideri esential din fiecare lectie
- cand ai parcurs de citit si ai notat toata materia de BAC, treci doar la repetare de pe notitele facute!
- daca de pe notite intelegi deja materia, faci o varianta scurtata, cu esenta. In continuare folosesti cat mai putine notite, doar cele scurtate. La sfarsit, vei avea doar notite foarte scurte (cat palma), iar materia vei avea inteleasa si memorata, tocmai buna de examen!

Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Motivatia vine cand vei realiza ca fara amaratul ala de BAC nu poti sa iei nici un job onorbil, decat la: salubritate, ferme de animale, gradini, santuri, constructii
Mai ai 3 luni si poti recupera ceva daca pui mana serios pe carte. telefonul si computerul se inchid azi si se redeschid dupa BAC.
Toti prietenii sunt informati ca nu vei mai isii afara si nici nu vei mai fii gasit pe nici un site de socilizare sau telefon fiindca vrei sa iei BAC=-ul. Cine te iubeste si te pretueiste iti va respecta dorinta.
Distractiile de afara si electronicele sunt puse in cui, pentru 3 luni, daca vrei sa iei amaratul ala de BAC, care nu-i cine stie ce de capul lui, fiind din an in na tot ami suor de luat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce anume nu știi? La romana trebuie sa Citești neaparat alea toate. Ca sa știi sa aberezi pe ele. Doar aberezi scriind. La geografie intra și fa joculețe pe net și o înveți. Doar la istorie trebuie sa înveți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa te ajut?

| Sfetnic a răspuns:

Psihologul nu poate pune diagnostic, că nu este medic. Mai rău te-a speriat.

Este firesc să nu te poți concentra având în vedere situația complicată în care ne aflăm, emoțiile dinaintea bacului etc. Începe cu câte o oră pe zi și încet, încet îți vei reveni. Nu te mai panica. Toți am trecut prin asta.
Pentru geografie găsești aici multe hărți, articole și explicații excelente și gratuite: http://nub.ro/f59 Autorul răspunde mereu la comentarii.
De asemenea găsești pe site și sfaturi cum să înveți (inclusiv la alte materii). De exemplu uite aici un articol despre tehnicile de învățare, în funcție de tipul tău de inteligență: http://nub.ro/f58