| GabrielAdria a întrebat:

Salut TPU, mi-e teama de ceva. Tocmai anul acesta am trecut si noi pe cataloage online, dupa cum stiti la 4, 50 media se rotunjea, la mate am media 4, 25 si mi-e frica de corigenta, tin sa mentionez ca doamna de mate a spus ca mediile nu se mai rotunjesc. In clasa scriu si imi fac temele.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Media 4.50 se rotunjeste NUMAI daca profesorul te asuclta si tu stii tot ce te intreaba si atunci poate decide sa-ti dea 50%, ca de nu stii...nu-ti da si atunci ramai cu 4, deci esti corijenat.

In ce priveste media 4.25 este clar corijenta.

Nu-i suficient sa scrii doar in clasa, ca obligatia ta de elev este sa mergi acasa si sa INVETI, facandu-ti zilnic si toate temele, ca sa fii pregatita la scola cand esti ascultata.

| sierra1 a răspuns:

"la mate am media 4, 25 si mi-e frica de corigenta"

mda, e nașpa. Mai luptă și tu pentru un sfert de punct și treci (rușinos dar treci)

| dullcat a răspuns:

Buna.In momentul acesta nu prea mai are sens sa iti fie frica de inevitabil.Frica ar fi fost buna pana in acest punct, ca sa te ajute sa te mobilizezi, sa nu ajungi in aceasta situatie. Dar fiindca nu mai conteaza, e important acum sa te concentrezi pe materie, poate mai ai totusi sansa sa iei o nota buna care va creste media. Daca nu, corigenta nu e asa o tragedie.Roaga un coleg cu care te intelegi sa iti explice anumite exercitii.