| GanderMan a întrebat:

Salut,TPU! Nici nu stiu cum sa incep,dar ma gandesc ca ar fi mai bine cu inceputul.

Deci, am 16 ani si pana acuma nu am reusit sa imi fac nicio prietena, si ma dispera gandul asta.Am incercat in trecut,cei drept am incercat o singura data si am esuat, dar faptul cum s-a intamplat m-a facut sa nu mai incerc a 2-a oara.

Faza este ca nu prea cunosc fete,si nici nu prea ma pricep la vorbitul cu ele,adica habar nu am ce subiecte sa discut, dar asta e parta 2-a.Deci eu imi doresc tare mult,si da sunt constient ca pe TPU nu o pot face,doar cer niste sfaturi.

Deci intrebarile ar fi : Cum pot sa cunosc noi persoane?(Da stiu,prin intermediul prietenilor,nu prea merge asa...),Cum pot sa-i spun unei fete ca o plac fara sa par ca un idiot,sau sa rada de mine?

Sunt realist ca am o foarte mare problema cu increderea de sine, si ca am o parere foarte proasta despre mine.Chiar nu stiu cum pot schimba asta.

Va multumesc tuturor pentru mesajele ce le veti lasa, fie ele bune sau rele.

P.S : Va rog nu fiti rautaciosi.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 17 ani, n-am avut vreo prietena, i-am spus unei fete c-o plac, dar al sau raspuns n-a fost pozitiv (de fapt, privind retrospectiv chiar a fost) si ma simt foarte bine. De fapt, ma simt groaznic, dar nu din cauza ca n-am "gajica". Nu-ti mai bate capul atat. Bun, n-ai prietena, si ce? Cand eram mai mic (acum un an, doi) ma gandeam ca pana la 18 ani trebuie neaparat sa am prietena. Cum sa fac 18 ani fara sa fi avut pritena vreodata? Crescand, am inteles cat de pueril eram. O fata care sa-ti fie alaturi nu ar trebui sa-ti fie un tel. Daca e sa vina cineva, bine, daca nu, asta e, nu-ti bate capul.
Ziua buna.

| Ezeru a răspuns:

Daca tu nu ai incredere in tine si nu esti constient de capacitatile tale cum ai vrea sa te considere alte persoane? Trebuie sa nu mai fii atat de negativist si sa gandesti pozitiv. Nimeni nu vrea prin preajma pe cineva care este prea negativist etc.
Singura solutie de a-ti face prieteni este sa iesi prin oras.
Nu te mai gandi la ce a fost ci la ce va fi si niciodata sa nu ramai la pamant dupa ce ai cazut. Intodeauna sa te ridici mai puternic ca niciodatawinking

| Andrei0Q07 a răspuns:

Bai frate!/pentru a avea si tu o prietena/iubita/gagica/cum vrei tu sa-i zici nu e nevoie sa ai bani/masini si sa fi extrem de frumos s-au inteligent/parerea mea strict personala e/daca vrei sa ai o fata langa tine bagate si tu in seama cu ea prin orce mijloc/fa-o sa rada si intr-un timp oarecare dupa ce o poti considera in prima faza o amica dai de inteles ca o placi prin diferite moduri/in prima fata fiind un sarut/dupa care binenteles iti vei primi o balma/s-au pentru nu/laughingsi de aici mai departe nu exista un tipar anume dupa care sa ai o fata langa tine/ci doar sa-i dovedesti ca chiar iti place de ea si ca esti interesat de ea pentru o perioada mai lunga nu doar pentru o noapte.