| ElGreco88 a întrebat:

Nu reusesc sa ii gasesc logica, poate ma puteti ajuta voi. Deci : Un grup de 5 baieti gasesc n pietre pretioase, care urmau a fi impartite la 5, primul se trezeste in timpul noptii imparte pietrele la 5 isi i-a partea lui si mai ramane 1 si o i-a si pe aia, la fel fac si ceilalti. Cate pietre pretioase sunt in total?

3 răspunsuri:
| stone22 a răspuns:

Pai fi aten daca ala impatre la cinci. pana acum sunt cinci.mai ia el una 6 si celalti fac la fel=10