| GoodLuck15 a întrebat:

Pur si simplu m-am saturat de tot si toate.Sunt bolnav psihic.Nu ma pot integra printre colegii mei de liceu, diriginta ce o am este o scorpie, liceul este foarte departe de casa si trebuie sa ma trezesc mai devreme decat trebuia cand eram in generala iar scoala era la 2 pasi.
Problema cea mai nasoala este ca nu suport despartirile,sunt atat de bolnav psihic incat nu pot acepta prezentul si nu pot sa le dau o sansa noilor colegi, noii scoli, nu pot.Am pierdut 2 prieteni foarte buni, care s-au mutat din tara, am pierdut intregul colectiv cu care am crescut 8 ani de zile, cand a trebuit sa merg la liceu.Am pierdut prea multi prieteni ca sa le mai pot da o sansa noilor colegi.Pur si simplu sunt extrem de timid, stau doar in banca si astept sa treaca timpul cat mai repede sa pot veni acasa.La generala nu eram deloc asa, aveam o multime de prieteni si nu doar din clasa mea ci din intreaga scoala.La liceu(clasa a 10-a) nu ma pot integra printe colegii de clasa, darmai printre colectivele din intregul liceu.
Nu mai suport asta.Boala asta psihica si "frica de prezent" ma termina pe zi ce trece si as da orice sa pot scapa de asta. Dupa ce ca nu pot acepta ca cei doi prieteni s-au mutat din tara si am suferit enorm, chiar daca asta a fost acum 2 ani,se mai intampla ca sunt si la liceu si sufar dupa vechea scoala generala, iar daca asta a fost tot, ganditi-va ca dupa ce in clasa a 9-a eu find la program sportiv, aveam ore pana la 12-1 iar acum am 3 zile pana la 2. Cel putin orarul provizoriu(sper).
Nu stiu ce sa mai fac,va rog din tot sufletul ajutati-ma, nu mai suport teama de prezent si nevoia de vechii colegi, de vechea scoala.

1 răspuns:
| WaterDrop a răspuns:

Boala ta psihica pare sa fie lenea, la cat de plangi de orar.Mai iesi si tu pe afara la o plimbare, fa un sport, citeste o carte. Orice iti poate lua gandul de la ce ai pierdut.Si sa stii ca liceul este de 10x mai distractiv decat generala.Fa`ti si tu o iubita, baga`te in seama cu lumea, chiuleste de la ore, fa nebunii in limita bunului simt. Daca continui sa gandesti asa o sa devii o persoana ursuza si deprimata. Fostii tai colegi nu erau unici si pot fi inlocuiti usor atata timp cat ai si tu curajul sa faci primul pas.