| Wexx a întrebat:

Nu stiu ce sa ma mai fac, am o problema ce nu imi da pace, simt ca mor, pentru mine viata nu mai are sens acum pe bune.De cand am terminat generala imi vine sa plang sa tip si sa innebunesc ca nu mai suport liceul.
Nu credeam vreodata in viata ca imi va fi dor de generala de clasele 5-8 asa cum mi-e acum.
Abia asteptam sa termin odata generala sa ma scap de orele multe, de ogramada de lectii de invatat, de multe teme si de unii profesori foarte enervanti si bineinteles sa ma scap de clasa a 8-a deoarece era examenul.Stiu ca abia asteptam sa termin clasa a 8-a deoarece mi se parea cea mai grea clasa si parintii ma innebuneau cu invatatu eu as da orice din lume sa mai fiu odata in generala.
M-am atasat atat de mult de toti colegii mei din generala si nu ii pot uita pur si simplu nu pot, nu pot accepta faptul ca sunt clasa a 9-a la liceu,nu si NU.
Atatea amintiri frumoase si atatea amintiri mai neplacute,am trait impreuna aceste momente de neuitat care acum sunt in inima mea si nu vor iesi prea curand.
Imi este atat de dor de zilele de inceput de scoala cand eu eram atat de depresiv ca s-a terminat vacanta si off,iar trebuie sa ma intorc la scoala si sa ma obisnuiesc cu trezitul de dimineata si programul incarcat,dar colegii mei ma inveseleau mereu deoarece eram ca fratii ii cunosteam pe fiecare foarte bine,glumeam cu ei in ore,faceam caterinca maxima,faceam si farse altor colegilaughing ne bucuram cand treceam la mate,fizica,chimie,etc si ne suparam atat de mult eu cu inca un coleg cand abia vroia sa ne asculte profesorii pentru a nu ramane corigentilaughing.Imi este atat de dor de toate aceste clipe de neuitat,de scoala mea care era atat de aproape de mine, de colegii mei, de profesori, de sala de clasa din a 8-a care era geniala, de tot ce tine de generala.
Imi este atat de greu sa ma obisnuiesc la liceu, nu pot sa ii uit pe colegii mei nu pot asta e ceea ce simt si nu neg deloc. Poate faceam eu pe,„nepasatorul" in clasa a 8-a si ma radeam de colegele care plangeau dupa scoala si eu cu inca niste colegi ne radeam pe seama lor zicand ca noi abia asteptam sa scapam de generala si ele plang dupa ea..eh nu e chiar asa uite ca acum regret eu,poate fetele acelea s-au acomodat la noul liceu mai ales ca au picat si in aceeasi clasa, iar eu marele „smecher" sufar acum.
Nu stiu ce sa ma mai fac sincer, imi vine sa mor, nu mai am sens pe pamant fara generala si vechii colegi eu nu exist.Ori ma las de scoala findca pentru mine scoala s-a terminat de cand am trecut a 9-a deoarece cele 8 clase pentru mine au fost ca 12 cu colegi mei,ori o sa trebuiasca sa ma acomodez la liceu.
Nu stiu cum ma voi acomoda si integra,deja simt ca visez si pe bune acum aveam eu vise inainte sa inceapa scoala mereu prin clasele generale da nu stiu de celaughing) da de fiecare data aveam asa vise si visam ca sunt inchis in scoala pentru totdeauna sau ca sunt in clasa cu tot felul de straini,uite ca acele vise care mi se pareau niste visuri prostesti in generala acum s-au adeverit.
Nu stiu cum o sa redevin eu,fara colegii de generala nu mai am sens,atat de aproape scoala de mine,puteam sa ma duc in pauze pana acasa si sa vin inapoi sau puteam sa chiulesc caci imediat ajungeam acasalaughing.
La liceu e mult de mers si trebuie sa merg cu autobuzul ceea ce nu imi place deloc findca eu nu sunt obisnuit sa merg cu autobuzul la scoala.
Pe final va intreb pe voi,ce sa fac? Nu mai pot sa continui asa,macar daca mai era vacanta sa zici ca nu trebuia sa ma duc la liceu,chiar eram curios sa vad cum e la liceu aici,parintii spunandu-mi ca e frumos ca e usor ca e liceu sportiv etc,dar ei nu se gandesc ce e in sufletul meu acum, poate sa fie el cel mai fain liceu de pe pamant sa aiba laptop-uri in loc de carti, banci de lux sau scaune de lux, pauza de 1 ora si doar 2 ore sa facem de scoala,pentru mine nu conteaza eu vreau doar sa fiu cu colegii mei.
Daca pana in semestrul doi nu ma acomodezl acest liceu cum conving parintii sa ma mut la alt liceu deoarece ei nu vor? Am de gand sa ma mut la un liceu unde sunt o parte din colegii mei,deoarece la liceul sportiv nu imi place deloc,poate daca eram la un liceu cu o parte din colegii mei ma simteam mult mai bine, aici fiecare cu sportul lui, multi fac handbal iar eu nu sunt genul lor, multi colegi mai mari de a 10-a sau mai mari sunt la handbal iar cei din clasa mea sunt prieteni cu ei, iar eu vreau doar sa ma transfer in semestrul al 2-lea atat.Nu suport liceul asta, parintii m-au obligat sa ma duc aici deoarece eu eram la un alt liceu unde erau si o parte din colegii mei iar la acel liceu nu picasem in aceeasi clasa cu ei si clasa avea doar 5 fete cu mine 6 si eu eram singurul baiat si de asta m-am mutat parintii spunandu-mi ca acolo nu merita si nu e fain si mai bine ma duc la liceul asta pe care nu il suport si vreau sa ma mut odata.
Va rog ajutati-ma, va rog din suflet si multumesc daca ati citit tot dar eu ma descarc prin mesaje!

9 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Tu cred ca meriti doua palme cu piciorul. Fara suparare. Ai inceput scoala de 4 zile si deja plangi? E normal sa te simti cum te simti, dar esti la inceput. Te adaptezi pe parcurs. Viata e grea, nu e o zana care face totul sa para usor din bagheta ei magica. Tocmai asta-i frumusetea vietii, nu stii niciodata ce te asteapta maine.

| Wexx explică (pentru GdX):

Sincer nu cred ca ma voi adapta pe parcurs, stiu ca viata e grea pentru ca ea iti da la inceput ceva foarte frumos generala de exemplu si dupa aia iti ia totul dintr-o data si trebuie sa o iei de la inceput adica la liceu. Daca nu ma puteti ajuta cu un raspuns motivational atunci macar cum conving parintii sa ma mut la un alt liceu din sem 2?

| DeeaMarry a răspuns:

Maturizeaza-te.
Ce te faci cand va trebui sa te angajezi? Mergi dupa colegii de generala?
Liceul si profilul se aleg dupa aptitudini, nu ascultand "glasul" efectului de turma. La scoala mergi sa inveti, nu sa te distrezi cu tovarasii.

| Wexx explică (pentru DeeaMarry):

Stiu ca la scoala mergi sa te distrezi si etc, dar eu chiar vreau sa ma distrez asa cum o faceam in generala, totusi daca o iau pe alta parte pauza ar fi de 10 minute si una de 20 si na ce poti face intr-o pauza ca e foarte scurta, in ore daca te prostesti si asa mai departe te asculta proful sau iti da nota direct si te ia la ochi rai, asa ca daca o iau pe partea asta pentru 3-4 ore cat stau eu la scoala ar trebui sa stau in coltul meu pana ma obisnuiesc cu colegii dupa care imi dau drumul, asa am facut mereu, si chiar aveam un sentiment de nostalgie de vara si de clasele mai mici si in clasa a 7-a si era de doua ori mai rau ca acum pentru ca nu aveam chef de absolut nimic si REPET eram clasa a 7-a ceea ce rezuma ca eram in generala cu colegii mei nu cu straini

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
"godyx" are dreptate. Abia ai inceput scoala si deja te plangi? Inteleg ca te-ai atasat de colegii tai, dar si la liceu vei avea colegi. Anii de liceu sunt si mai frumosi, crede-ma. Apoi mai urmeaza si facultatea, care este total diferita de liceu. Cred ca tu vei plange la absolvire (nu ca ar fi ceva rau). laughing
Oricum, sa nu-ti inchipui ca la liceu nu vei avea mult de invatat si ca profesorii nu te vor stresa.
Te bucuri ca ai scapat de examen acum, dar sa vezi cand o sa vina bacul. Acela este cel mai important si de el ar trebui sa-ti faci griji. Bine, daca inveti, nu este cazul sa te ingrijorezi. big grin
Pa!

| Wexx explică (pentru Cσcσ):

Faza e ca eu sunt la un liceu sportiv si aici nu ai cum sa ramai repetent sau corigent deoarece profesorii ii inteleg pe sportivi si na...Si sa stii ca nu e asa de amuzant pe cat crezi tu si „godyx" pentru ca eu chiar m-am atasat de colegi si mi-e foarte greu acum sa renunt la ei, la liveu nu cred ca ma voi atasa de colegi si nu e la fel de fain ca in generala!

| Cσcσ a răspuns (pentru Wexx):

Da, sa stii ca am trecut demult de scoala generala si stiu cum este. Iti va fi greu la inceput, dar te vei obisnui.
Am vazut ce i-ai raspuns lui "godyx". Sa inteleg ca nu iti place acel liceu?
Pai simplu! Le spui parintilor tai ca nu vrei acolo, ca vrei ceva mai mult, vrei sa inveti carte, nu sa "te inteleaga profesorii pentru ca esti sportiv".
Poti schimba liceul sau, daca ramai la acesta, crede-ma ca te vei obisnui. Te vei imprieteni cu colegii si nu-ti vei mai dori sa termini scoala.

| Wexx explică (pentru Cσcσ):

Nu vreau sa ma merg la un liceu unde se invata mult ba din contra in clasa a 8-a abia am trecut, media mea de admitere find una destul de mica si atunci as avea sanse sa intru la un liceu din oras unde sunt si destui prieteni din generala, faza e ca mie mi-e ciuda rau de tot deoarece unii au avut norocul sa prinda chiar si 5-6 daca nu mai multi colegi de generala in clasa pe cand eu nici unul...

| Cσcσ a răspuns (pentru Wexx):

Da, dar nu poti schimba asta. Te poti intalni cu fostii tai colegi in afara scolii.
Convinge-ti parintii sa te transfere.
Deocamdata trebuie sa te obisnuiesti. Dar da si tu o sansa acestui liceu, o sa-ti placa.